V sobotu zemřel ve věku 96 let v pražském domově důchodců bývalý komunistický prokurátor a soudce Karel Vaš.

Uvedl to server iDnes.cz. Podle historiků se Vaš podílel na justičních vraždách. V minulosti stanul před soudem za účast na vraždě generála Heliodora Píky, ale kvůli promlčení nebyl potrestán.

"Mohu potvrdit, že Karel Vaš zemřel," uvedl první náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík.

Karel Vaš se narodil 20. března 1916 v Podkarpatské Rusi. V 17 letech vstoupil do KSČ. Na začátku druhé světové války odešel do SSSR, na hranicích ho ale zatkli a skončil na tři roky gulagu.

S příslibem spolupráce se sovětskou tajnou službou NKVD nastoupil do československého vojenského oddílu. Od ledna 1945 působil Vaš jako zástupce nechvalně proslulého náčelníka obranného zpravodajství Bedřicha Reicina. Po roce 1948 se stal prokurátorem a vyšetřujícím soudcem.

Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se Vaš jako prokurátor Vrchní vojenské prokuratury v Praze a pak jako vyšetřující soudce pražského státního soudu významně podílel na nezákonném odsouzení generála Píky k trestu smrti v roce 1949.

Proces s Píkou, představitelem zahraničního československého protinacistického odboje, byl podle policie vykonstruovaný. Vaš podle vyšetřovatele například zařadil do Píkova spisu falešný dokument o tom, že generál pracoval pro britskou zpravodajskou službu.

Vinu bývalý prokurátor popíral, stíhání před lety označil za perzekuci. Nakonec ho soud za smrt generála osvobodil, protože zločiny byly údajně promlčené.

Trest smrti navrhoval Vaš také v mnoha dalších kauzách, z nichž byl v několika desítkách případů vykonán. Političtí vězni mu přezdívali "soudce kat".

Později se paradoxně sám stal obětí komunistické justice. Kvůli údajné velezradě strávil čtyři roky ve vězení. V roce 1956 jej rehabilitovali, poté pracoval jako úředník a novinář.