Je to balíček zoufalství vlády a vládní koalice, prohlásil o vládním daňovém balíčku předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Balíček, který počítá se zvýšením DPH na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody, Senát ve středu odpoledne podle očekávání odmítl. Pro zamítnutí hlasovalo 50 ze 67 přítomných členů horní komory.

Veto, které prosadili sociální demokraté, může vládní koalice za dva týdny přehlasovat ve Sněmovně.

V případě opětovného schválení Sněmovnou by včasné přijetí balíčku, se kterým počítá také státní rozpočet na příští rok, mohl zkomplikovat prezident Václav Klaus. Podle Štěcha na něj ale bude vyvíjen nátlak, aby balíček podepsal co nejdříve.

Pokud by se změny nepodařilo prosadit do konce měsíce, od příštího roku by platila jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta.

Citelněji by se asi zvýšily ceny potravin nebo léků, které nyní patří do snížené 14% sazby. Levnější by naopak mohlo být spotřební zboží, které podléhá 20% sazbě DPH.

To by podle sociálních demokratů vyřešila novela, kterou by se sazby ponechaly aspoň na současné úrovni.

"Všichni dobře víme, že se nevybere ani o korunu více," uvedl ke zvýšení sazeb předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Poukazoval na to, že ani po zvýšení DPH na současnou úroveň se nepodařilo získat peníze na pokrytí důchodového deficitu.

Sociální demokraté vytýkali balíčku také nepřehlednost a nepřezkoumatelnost.

Za pohrdání Senátem navíc označili to, že balíček přišel místo ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) obhajovat jeho stranický kolega a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Balíček by měl ušetřit 20 miliard

Pokud se vládě nakonec podaří balíček prosadit, přinese kromě zvýšení DPH ještě sedmiprocentní dodatečnou daň z příjmů pro lidi pobírající více než 100 tisíc korun měsíčně. Podle vlády se to dotkne asi 80 tisíc lidí.

Živnostníkům se omezí výdajové paušály, zemědělcům se postupně zruší vratka části spotřební daně z nafty. Pro příští dva roky se zruší stropy pojistného na zdravotní pojištění. Tříprocentní daň z převodu nemovitostí se má zvýšit na čtyři procenta.

Státnímu rozpočtu by měly všechny změny přinést přes 20 miliard korun.