Před třemi měsíci začala v Česku řádit lavina otrav z alkoholu kontaminovaného metanolem. Kauza si vyžádala 38 obětí. Policie se netají obavami, že v době předvánočních trhů a samotných svátků mohou přibýt ještě další.

Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové bylo v metanolové kauze obviněno téměř sedm desítek osob, z toho jich je asi 30 ve vazbě.

Většina podezřelých je stíhána pro ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle policie jde o distributory na různých stupních úrovně. Tři hlavní pachatelé jsou stíháni pro obecné ohrožení. Hrozí jim 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Zřejmě klíčovým dnem pro objasnění celého případu bylo 20. září, kdy policie při razii v Opavě zajistila tisíce litrů tekutiny, kterou tvořil z poloviny etanol a z druhé metanol. Vyšetřovatelé  zadrželi první podezřelé, kteří smrtící směs údajně uvedli do oběhu. Vlna otrav ale neustala, což dokazuje sedm úmrtí během listopadu.

Policie množství vyrobené otrávené směsi odhadla celkem na 15 tisíc litrů. Náměstek zlínského krajského ředitele Jindřich Kučera v listopadu uvedl, že kriminalisté ještě hledají asi 4000 až 5000 litrů. Panuje obava, že lahve s metanolem mají lidé ještě doma a otevřou si je o svátcích.

"Hrozně se bojíme Vánoc. Je třeba lidi velice varovat. Toto období vyzývá k tomu, aby kontroly byly ve zvýšené míře. Policisté jsou ale aférou už tak 'postižení', že k nim mnohdy přistupují v rámci své práce automaticky," uvedla Zatloukalová.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy by se lidé nadále měli vyvarovat konzumace alkoholu bez kolku či etikety a také toho "s pofidérní kulturou prodeje". Inspekce má od září na kontě asi 33 tisíc kontrol a zhruba 900 odebraných vzorků.

V Česku od září do konce listopadu přišlo po požití otráveného alkoholu o život 38 lidí. Policie ale do této statistiky zahrnula i muže, který zemřel před dvěma týdny na Hodonínsku. Zda byl metylalkohol příčinou smrti také tohoto muže, tak s konečnou platností stanoví soudní znalci.

Související