Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si vytyčil odvážný cíl. Zatímco lidovci v roce 2010 získali ve volbách do sněmovny jen 4,39 procenta hlasů a museli z ní odejít, tentokrát předseda věří, že získají až deset procent.

"Naším cílem musí být ne být nad pěti procenty, ale blížit se k procentům deseti," prohlásil na sobotním programovém sjezdu strany v Jihlavě.

"Já věřím a jsem přesvědčen, že my musíme chtít vyhrát. Protože kdo nechce vyhrát, nevyhraje," snažil se nabudit své spolustraníky.

Strana podle Bělobrádka nabízí voličům zodpovědnou solidaritu křesťanských demokratů.

Díky úsporným opatřením se prý podařilo stranu finančně stabilizovat a senátní a krajské volby ukázaly, že se jí vracejí voliči.

Bělobrádek také vyzval členy strany k jednotě a ke zvýšení aktivity na regionální úrovni. Strana si chce zároveň  stanovit nepřekročitelné body, na kterých bude trvat v případných dalších vyjednáváních o koalicích.

Lidovci prý nesmějí chtít být ve vládě za každou cenu. "Být v opozici není komfortní, ale musíme na to být připraveni," řekl předseda.

Od sjezdu, který se konal před dvěma lety ve Žďáru nad Sázavou, se strana podle Bělobrádka musela vyrovnat s dluhy po předchozím vedení. Odejít muselo 60 procent zaměstnanců. "Jsme na nejlepší cestě být v roce 2014 zcela bez dluhů," řekl.

Kvůli hospodaření ODS a TOP 09 se tu drží krysy

Bělobrádek se opřel i do současné vlády. "Kdyby ODS a TOP 09 hospodařily ve státě jako my, pak by byl stát dávno stabilnější, štíhlejší a efektivnější a dluhy by se splácely. Dokud v ČR nezavládne pořádek, pak se nikam nedostaneme. V potravinářství, kde jsem roky pracoval, platí jedno. Kde je nepořádek a špína, tam se drží krysy a potkani. Ve státě je to stejné. A že ty naše krysy jsou řádně vypasené," hřímal na celý sál.

V odpolední části sjezdu bude skoro 500 přítomných delegátů schvalovat změny stanov, což by podle Bělobrádka mělo přispět k větší akceschopnosti KDU-ČSL.

Delegáti na sjezdu projednávají i změnu názvu strany. Z Československé se strana měla změnit na Českou lidovou. To ale zamítli. Druhý návrh, který je zatím podle ČT teprve projednáván,  počítá s tím, že by lidovci mohli používat jako název pouze zkratku KDU-ČSL.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist