Ve vedení Strany zelených budou i někdejší šéf strany Martin Bursík či místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. Mladší Stropnický reprezentuje radikálnější křídlo strany, Bursík v minulosti přivedl zelené do vlády s ODS a KDU-ČSL.

Výsledky sobotní volby dvou místopředsedů a tří členů předsednictva oznámili na sjezdu zelených v České Třebové. V sobotu svůj post ve vedení strany obhájil Ondřej Liška, první místopředsedkyní se stala náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

Podle informací zveřejněných na webu zelených se druhým místopředsedou strany stal Martin Bursík, který v sobotu neúspěšně kandidoval na předsedu proti Liškovi. Liška po svém znovuzvolení řekl, že by chtěl, aby byl Bursík ve vedení strany a ten se rozhodl kandidovat. Třetím místopředsedou zelených delegáti zvolili Stropnického. Do předsednictva byli zvoleni Dana Kuchtová, Tomáš Průša a Eva Tylová.

Zelený ombudsman

Hlasování o postech ve vedení strany se oproti původním plánům v sobotu zpozdilo, po půlnoci bylo jednání sjezdu ukončeno s tím, že výsledky budou oznámené v neděli v 09:00 hodin. Sjezd zelených, který začal v pátek večer, by měl pokračovat do dnešního poledne, na programu je především volba stranického ombudsmana.

Zelení vypadli z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici, a nedostali se tak do Sněmovny. V letošních podzimních senátních volbách uspěla v Brně bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která kandidovala za SZ. Zelení společně s KDU-ČSL a Pirátskou stranou podporovali také úspěšnou kandidaturu Libora Michálka v Praze 2.