Exministr zemědělství Ivan Fuksa se stane vrchním ředitelem Českého aeroholdingu. Bude mít na starosti především privatizaci Českých aerolinií. Informaci přinesl server Aktuálně.cz, který odkazuje na důvěryhodný zdroj.

Fuksa donedávna patřil mezi rebelující poslance ODS, kteří hrozili, že kvůli daňovému balíčku nepodpoří další fungování vlády. Na kongresu ODS kandidoval i na předsedu strany. Ve volbě ho ale porazil Petr Nečas.

Fuksa nakonec společně s poslanci Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem oznámil, že odejdou za sněmovny.

Mluvčí aeroholdingu Michaela Lagronová uvedla, že Fuksa by měl nastoupit k lednu. "Nyní máme čtyři vrchní ředitele a jednoho generálního, kterým je Miroslav Dvořák. Fuksa bude pátým vrchním ředitelem," dodala.

Aeroholding navrhne, aby se Fuksa zároveň stal šestým členem představenstva společnosti, které má nyní pět členů včetně Dvořáka. Rozhodne o tom jako majoritní akcionář ministerstvo financí.

Fuksa se především bude snažit dovést do konce privatizaci ČSA. Vláda se o to neúspěšně snažila už počátkem roku 2009. Společnost Český aeroholding už dříve obeslala padesát největších světových dopravců s výzvou k podání nabídek.

Podle dřívějších informací serveru Česká pozice se o ČSA zajímají čtyři velké letecké společnosti.

Kromě Air France-KLM, které o národního dopravce měly zájem už před třemi lety, jde prý o Turkish Airlines, Etihad Airways z Abú Zabí a Korean Air.

Stát v ČSA plánuje prodat maximálně 50 procent minus jednu akcii, aby si i po transakci firma zachovala statut národního dopravce.

Co bude s Tluchořem a Šnajdrem

Deník Insider ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje uvedl, že další z rebelujících poslanců Petr Tluchoř má podle nepsané dohody získat post ve skupině ČEZ. Nemělo by to ale být přímo ústředí ČEZ, ale místo v jedné z dceřiných společností.

Třetí bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr by měl zamířit do některé ze společností Českých drah. Šnajdr to ale na dotaz deníku Insider odmítl.