Obyčejně jsme navyklí vnímat předměty pouze podle jejich hmotné podstaty. Na co si nemůžeme sáhnout, je od přírody tajemné, neuchopitelné a vzbuzuje obavy. Přirozeně za věc označíme dětský kočárek, stokorunovou bankovku, vánoční stromeček, ale také pytel brambor, pár ponožek nebo motor v nové Octavii či špejli od lízátka a nic nás na tom nezarazí. Vkročíme-li však do světa práva, musíme být opatrní – ne vše, co běžně považujeme za věc, je věcí i v právním slova smyslu.

Proč? Protože věcí je tradičně pouze to, co je pro člověka užitečné a co člověk dokáže ovládat, pouze k tomu může vzniknout vlastnické právo (jiné předměty soukromé právo skoro nezajímají). Proto třeba není věcí vítr, déšť nebo Měsíc – člověk je prostě a jednoduše neovládá. Je-li výše zmíněný motor zabudován v autě, též není dle práva věcí, ale je součástí automobilu. Z toho je patrné, že ani dnes se běžné a právnické chápání pojmu věc neshoduje.

Na tom nemění nic ani nový občanský zákoník. Dokonce jde ještě dál, když mezi věci řadí nejenom hmotné předměty, ale i předměty nehmotné, tedy takové, které v našem reálném světě nemají žádný materiální základ. Jeden můj kolega jako příklad uvádí, že shluk pěti písmen a symbol nakousnutého jablka má dnes hodnotu skoro 200 miliard dolarů. Kdo by ve svém vlastnictví nechtěl mít značku Apple!

Rozšíření právního pojmu „věc“ je logické. Např. i k doménovému jménu vznikají práva a povinnosti – někdo je jeho vlastníkem, může je prodat, zastavit nebo i zničit (zrušením příslušné registrace). Obdobně je to s ochrannými známkami, patenty či různými investičními nástroji. Ani tím se však pojem věci nevyčerpává. Zahrnuje i práva, připouští-li to jejich povaha.

Proto je věcí např. pohledávka na zaplacení kupní ceny nebo nájemného, zástavní právo k sousedovu bytu nebo právo stavby opravňující stavebníka mít stavbu na sousedově pozemku. Zapůjčil-li jsem kamarádovi peníze na koupi auta, mám vůči němu pohledávku na vrácení zapůjčených peněz – tato pohledávka je věcí, je v mém vlastnictví, a já ji (stejně jako každou jinou věc) mohu bránit proti všem, stejně jako ji mohou někomu jinému prodat, darovat, dát do zástavy apod.

Věcí je zkrátka vše, co je odlišné od člověka a slouží jeho potřebě. Tím se zároveň vymezuje, že člověk věcí není (ani po smrti). Toto platí i pro části jeho těla, byť by byly odděleny – nemohu např. prodat svoji ledvinu, srdce nebo jaterní lalok; to, jak se s takovými částmi lidského těla nakládá, upravuje zvláštní transplantační zákon. To však neznamená, že by vše, co pochází z člověka, bylo z právního obchodu vyloučeno. Čile (a dodávám, že legálně) se obchoduje např. s mateřským mlékem, spermatem, anebo vlasy (na paruky či štětce). Nový občanský zákoník pamatuje i na tyto případy, neboť stanoví, že na to, co lze z lidského těla bezbolestně odejmout bez znecitlivění a co se zároveň přirozenou cestou obnovuje, se hledí jako na věc.

Aby byl náš přehled co možná nejúplnější, sluší se poznamenat, že věcmi nejsou ani čistě osobní práva – např. právo na život, na svobodu nebo právo na soukromí. Stejně tak z kategorie věcí zákoník nově vyjímá živá zvířata (o nich bude pojednáno v dalším článku).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.