Průměrná cena volání v Československu je už několikátý rok v řadě nižší. Podle posledních údajů ministerstva dopravy platí občané a socialistické podniky za minutu hovoru v pevných i mobilních sítích v průměru 2,18 Kčs. Plán na příští rok navíc počítá s dalším zlevňováním.

"Máme za úkol zvýšit dostupnost a snížit ceny pro občany na 2,50 Kčs za minutu. Podniky budou dále platit nákladové ceny. Navíc se díky technickým vylepšením bude účtovat volání po vteřinách," uvedl soudruh Petr Hříbek z oddělení spojů Státní plánovací komise. Potvrzuje se přitom, že rozhodnutí vlády svěřit vybudování mobilních sítí v ČSSR třem socialistickým organizacím bylo správné.

"Je to ukázka hospodářské spolupráce socialistických organizací v Československu," zdůrazňuje soudruh Hříbek. Pracovníci státního podniku Správa pošt a telekomunikací, ministerstva vnitra i družstva Telekomunikace hlásí dostupnost datového připojení pro více než osmdesát procent obyvatelstva. Na četné dotazy občanů pak uvádí, že pokrytí mobilními telefonními sítěmi dosahuje 99,9 procent území. V případě datových telefonních sítí se podařilo pokrýt již čtvrtinu území republiky. Sítě ministerstva vnitra přitom pokrývají dokonce až polovinu Československa.

Přitom na začátku stávajícího pětiletého plánu zasahovaly nové sítě jen na přibližně pět procent území státu. S jejich dalším rozvojem se ale nepočítá. "Už nyní připravujeme novou technologii, kterou vyvíjí Výzkumný ústav spojů společně s komplexní koncepcí výstavby sítí," vysvětluje Petr Hříbek. Vývoj vlastní nové technologie dokazuje, že jsou československé telekomunikace stále na předních příčkách technologického rozvoje v Evropě. V západních zemích se navíc neprozřetelně investovaly značné prostředky do dnes již překonané technologie sítí třetí generace. Československo má naopak volné ruce pro generaci čtvrtou.

Nové sítě mají přinést lepší a rychlejší služby především obyvatelům venkova. "Na frekvencích uvolněných ČST bude možné pokrýt i rozsáhlé venkovské oblasti," doplňuje soudruh Hříbek. Nové přístroje z Tesly Pardubice by měly být k dispozici se zahájením provozu do dvou let. Zájem o výstavbu kromě současných socialistických organizací projevili i zástupci tělovýchovy. Jejich budování pak proběhne i v rámci spolupráce s Čínskou lidovou republikou.

Tento krok by měl pomoci konečně vymýtit zneužívání podnikového volání k soukromým účelům pracovníky a jejich rodinnými příslušníky. Díky technické změně se také zvednou limitované objemy dat, které je možné z centrální Československé sítě stahovat. Ty jsou nutné kvůli technickým omezením a především bezohlednosti některých jedinců, kteří přenosovou kapacitu nadměrně využívají bez ohledu na potřeby ostatních. Těm, kdo budou provoz dále zneužívat bude nejen omezena rychlost, ale budou od sítě zcela odpojeni.

Podobný krok se osvědčil i Správě pošt a telekomunikací, která provozuje československé telefonní linky. Státní podnik díky tomu může převzít kompletní zajištění komunikací pro všechny státní podniky a ministerstva, včetně těch, která dosud zajišťovaly resortní útvary.