V srdečné, soudružské a otevřené besedě se na půdě Federálního shromáždění Československé socialistické republiky neslo tento týden projednávání novely ústavního zákona č. 100/1960 Sb. o shromažďovacím právu. Poslanci Federálního shromáždění Československé socialistické republiky nakonec tuto zákonnou úpravu schválili všemi hlasy a zcela jednomyslně.

Není náhodou, že novela byla schválena v těchto dnech, kdy si připomínáme už třiadvacáté výročí úspěšného potlačení pokusu o převzetí moci imperialistickými štváči, jejichž jediným záměrem bylo připojit naši socialistickou republiku k západní ose zla a dále vykořisťovat proletariát.

Jak uvedl předseda FS ČSSR soudruh Vojtěch Falmr, v zájmu pracujícího lidu je zavést takové pořádky, aby se  takové pokusy už nemohly opakovat. Aby hlavně dělníci, ale i rolníci nebo hutníci měli možnost vystoupit se svým názorem a aby jejich hlas byl slyšet. Protože, jak zaznívá ze všech koutů naší socialistické republiky, až příliš často o sobě dávají vědět ti, kdo nejen, že se nesnaží dokončit dílo naší přestavby, ale ani naší třinácté pětiletky. Nový zákon proto znemožní těmto pochybným individuím, aby mohly beztrestně ohrožovat naší poctivou práci.

Už ve své zprávě pro plénum FS ČSSD uvedla soudružka a předsedkyně ÚV SSM Kateřina Konečnická, že je třeba shromažďovací zákon upravit tak, aby obzvláště mládež dobře chápala, že i manifestace může být účinným nástrojem pro budování našeho socialistického zřízení.

"Vždyť i mladí chtějí vyjít do ulici a říct světu, kolik tun řepky sklidili rolníci, jak jsou na tom dojičky z jejich jednotného zemědělského družstva a kolik kusů polobotek vyrobili soudružky v místní továrně a zda opět překročili plán. Ano, i mladí se s námi chtějí podělit například o své zážitky z návštěvy svých kamarádů svazáků z Běloruska nebo Čínské lidově demokratické republiky. A my jim tu možnost dát musíme! Jen tak můžeme přesvědčit všechny škarohlídy, kteří tvrdí, že na Západě mají banány i teď v listopadu. No nevím, nevím soudruzi... Naši pionýři z oddílu v Novém Jičíně se právě vrátili od našich přátel na Kubě a přivezli nejen banány, ale i pomeranče. A o tom se má mluvit na našich náměstích!" přesvědčovala v plamenné řeči soudružka Konečnická poslance.

Ve svém Poučení z krizového vývoje po 17. listopadu 1989, kdy naše strana téměř padla pod náporem vedeným západními agenty, správně Ústřední výbor KSČ vyjmenovává chyby, ke kterým došlo. A ve své řeči je připomněl soudruh poslanec Jozef Vondruška, který má s pacifikací radikálů opravdu nemalé zkušenosti.

"Ano, podcenili jsme mnoho věcí soudruzi. Ano, dva televizní programy jsou málo. A to, že je jeden barevný to nespraví. Ano, mládež chce tu svojí disko kulturu. A třeba Karel Gott a Helena Vondráčková pořád zpívají moc hezky. Ale stačí to? No nestačí. (Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš k tomu podotkl, že navíc berou miliony - pozn. red.). Ano, opět jsme vylepšili náš vůz Škoda Favorit. A dokonce ho dodáváme už i v zelené barvě a se zpětným zrcátkem u spolujezdce. Ale můžeme zavírat oči před tím, že na Západě mají vozy lepší? A nic na tom nemění, že je jistě vyrábějí zotročení dělníci v nuzných podmínkách. Musíme zabrat i na tomto poli, musíme oslovit naše šikovné řemeslníky v jednotných rukodělných družstvech," agitoval soudruh Vondruška a plénum ho odměnilo bouřlivým potleskem.

Vznesené argumenty podpořil i dlouholetý předseda Státního statistického úřadu soudruh Jan Fišer. Ve svém projevu upozornil, že manifestací, které proběhly v zájmu pracujícího lidu a na podporu rozvoje, ubývá. Naopak, přednesl varovná čísla. Naše náměstí, naše ulice se snaží obsadit ti, kdo místo, aby přidali ruku k dílu, raději vedou zpátečnické a rozvracečské tlachy a jejich jediným cílem rozbít naší pevnou jednotu, jednotu pracujícího lidu.

"Tyto živly, které se oddávají orgiím západního zvráceného kulturního směru zvaného hip-hop, techno nebo metál, živly, které fetují marihuanu, živly, které pašují do naší socialistické republiky ty ajfony a přitom tu mají lepší a ještě větší od nás, ze Slušovic..., tyto živly musíme jednou provždy umlčet," varoval už před časem na jednání Ústředního výkonného výboru Komunistické strany Československa soudruh Falmer. 

Jednání Federálního shromáždění Československé socialistické republiky přineslo mnoho podnětů. Jsou to ale úkoly nejen pro stranu, ale i pro každého jednotlivce. Protože je úkolem každého, aby bedlivě hlídal, jak se i v jeho okolí dodržují závazky, které nastolil ÚV KSČ na svém XXII. sjezdu. Aby dal včas najevo patřičným orgánům, zda se například nechystá v jeho okolí manifestace, jejichž jediným účelem není budovat, ale rozvracet.