Novému poslanci ODS Romanu Pekárkovi se možná prodloužila lhůta, kterou stráví na svobodě. Poté, co bývalý kolínský místostarosta, který byl kvůli přijetí milionového úplatku nepravomocně odsouzen k šestiletému vězení, přijal ve středu ráno jako náhradník poslanecký mandát, se jeho případ "zadrhne".

Vrchní soud v Praze, který chtěl o odvolání v kauze rozhodnout 18. prosince, neví, zda si může "dovolit" poslance k líčení pozvat. Anebo zda mu to musí nejprve povolit sněmovna.

"Ten případ už je u nás několik měsíců, pokud vím, byl kvůli omluvě advokáta odročen. Teď je projednávání stanoveno na 18. prosince," potvrdil IHNED.cz mluvčí pražského Vrchního soudu Jan Fořt. Zároveň připustil, že s největší pravděpodobností - právě kvůli poslaneckému mandátu - se líčení ten den konat nebude.

"Až dostaneme oficiální zprávu, že se obžalovaný stal skutečně poslancem, budeme řešit, jestli jej musí sněmovna nejprve ke stíhání vydat, nebo ne. Pokud ano, požádáme o jeho vydání," doplnil Fořt. Podle jeho odhadů je nepravděpodobné, že se vše stihne do měsíce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se