Za posledních 21 let občanští demokraté pořádali 24 kongresů, včetně toho úplně prvního, ustavujícího, v Olomouci roku 1991. Za tu dobu ODS řídili celkem tři předsedové.

Zakladatele strany Václava Klause, toho času kandidáta na prezidenta České republiky, který přežil rebelii spolustraníků v Poděbradech, vystřídal Mirek Topolánek.

Z Klause se stal čestný předseda a Topolánek o pár let později po silném tlaku z vlastních řad rezignoval. Na jeho místo nastoupil Petr Nečas, který o víkendu svou funkci i přes snahy skupiny okolo Petra Tluchoře obhájil.

Podívejte se do historie kongresů ODS:

23. Kongres ODS (2. - 4.11.2012 Brno, Výstaviště)

Skupina šesti občanskodemokratických "rebelů" vedených Petrem Tluchořem se rozhodla bojovat proti daňovému balíčku. Právě hlasování o změnách daňového systému vláda ale spojila s hlasováním o důvěře. Svého muže Ivana Fuksu "povstalci" vyslali i do boje o místo předsedy ODS.

Petr Nečas, před samotnou volbou pln sebevědomí a jistoty ve své vítězství, post předsedy nakonec skutečně obhájil. A to hned v prvním kole. Od delegátů získal 351 hlasů, jeho soupeř Fuksa jen 178 hlasů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se