Naznačilo první kolo nějaký zlom? Anebo se ODS propadá do rezignace? Přežije Nečas? Zde je několik dílčích závěrů, vyplývajících ze sobotního rokování nejsilnější vládní strany.
 
1) Poutavý, ne však oslnivý Nečas

Předseda ODS znovu předvedl, že je schopen pronést dobrý kongresový projev. Nebyl to ovšem strhující výkon, který by vymrštil delegáty ze sedaček. Jeho sebekritika a rozklad některých selhání grémia ale byla poměrně přesvědčivá a zapůsobila věrohodně. O hlavním problému ODS  - korupci a klientelismu - ale mluvil jen velmi opatrně.  Vyzval k vytlačování těch, kdo jsou nedůvěryhodní na stranický okraj. Kdo jsou ti nedůvěryhodní a jak je vytlačovat ve straně, v níž bují velrybářské nákupy černých duší, ale neřekl. Udal tak tón dalších diskusí: co se týče kmotrů, raději jen naznačovat.
 
2) Pospíšil - jen blikající hvězda

Jedním z nejočekávanějších bylo vystoupení jediného krajského vítěze v modrých barvách Jiřího Pospíšila. Ten však mluvil neprůbojně, jako by se nic nestalo, jako by jeho vyhazov vlády nebyl výsledkem tlaku zákulisních šíbrů, kteří se začali obávat stoupajícího sebevědomí policie a justice. Místo důrazného varování před nimi se ale exministr věnoval frázovitým výzvám, aby strana dělala něco  konkrétního pro voliče. Závěr: Pospíšil je houževnatým stratégem, který zákulisními tlaky dokázal zbavit justici Renaty Vesecké a Vlastimila Rampuly. Možným nástupcem Nečase s přesvědčivým "leadershipem" ale zatím není.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.