Před necelým rokem prohlásil expremiér Mirek Topolánek, že jeho přítel Marek Dalík je znechucený poměry v Česku a váhá, zda se neodstěhuje do ciziny.

A přestože se tedy v létě zdálo, že Dalík své obchodní aktivity skutečně omezuje, u soudu nedávno prohlásil, že je v tuzemsku stále ještě činný: investoval do výstavby desítek bytů a dělá v Česku ještě jeden lukrativní byznys - prodává lodě.

Karty odhalit musel. Závisela na tom jeho svoboda. Vystavěl totiž sadu argumentů, proč by na něj soudkyně Marie Korbařová neměla v polovině října uvalit vazbu, kterou pro něj požadoval státní zástupce Jan Kořán kvůli obvinění z pokusu o podvod.

Podle České televize požadovalo státní zastupitelství vazbu pro Dalíka i kvůli jeho snaze zbavit se bezmála osmdesátimilionové sbírky surrealistických pláten od Mikuláše Medka. Sbírku a další majetek rozprodal lobbista letos v létě. ČT uvedla, že i tento čin utvrdil žalobce v obavách z možného Dalíkova útěku.

Dalík, kterého policie zatkla začátkem října, měl podle detektivů při neformálním setkání se zástupci rakouské zbrojovky Steyr v listopadu 2007 žádat o úplatek v eurech - celkem o 18 milionů euro, tedy v přepočtu o zhruba půl miliardy korun.

Pokus o podvod?

Podle policie tak ale podváděl, protože budil dojem, že může v Topolánkově vládě ovlivnit nákup obrněných transportérů Pandur. Fakticky ale takovou moc neměl.

Dalík, kterému hrozí desetileté vězení, soudu odvyprávěl, jak se nemusí obávat, že by mařil vyšetřování, ovlivňoval svědky a také že by uprchl do zahraničí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.