Michal Hala už v té době neměl žádnou funkci. Byl zkrátka jen manažerem vyhozeným z Ředitelství silnic a dálnic.
Přesto na jaře před dvěma lety podepsal dvě smlouvy s firmou, která potřebovala státní pozemky kolem motorestu na dálnici D1.

Smlouva byla samozřejmě antedatovaná. A Hala za tuhle laskavost dostal tři miliony. Hospodářským novinám se podařilo sesbírat podrobnosti o dalším vyšetřování, v němž Halu, proslulého mnoha aférami i velkolepou oslavou třicátin pro 750 hostů, detektivové podezírají z korupce a podvodu. První obvinění si Hala vyslechl už před Vánoci: za dvoumilionový úplatek se údajně podílel na jiném nevýhodném pronájmu odpočívadel za 264 milionů.

V nové kauze jde o odpočívadlo u motorestu Černá studánka u Jihlavy. Firma Best Food tam chtěla přesunout sousední benzinku, tak aby vedle vzniklo velké parkoviště pro kamiony. "Ano, vaše informace jsou správné. Stíhání se týká tohoto případu," potvrdila státní zástupkyně Jana Jahodová.

Hala kontrakt stvrdil, a pak dokumenty vložil do interního podnikového systému. Smlouvy podepsal někdy v období od února do dubna roku 2010. Z ředitelství dálnic přitom musel nuceně odejít už v prosinci předchozího roku. Halovi právníci o novém stíhání nechtějí mluvit. "Nemám k tomu žádné vyjádření," řekl Halův advokát Jan Szewczyk.

Kromě Haly jsou obviněni i zástupci firmy Best Food, jejíž vlastníci se skrývají za anonymními akciemi. Vyjádření předsedkyně představenstva Pavly Baluškové, která má podle obchodního rejstříku trvalý pobyt na Kypru, se HN nepodařilo získat. O Baluškové a dalších členech vedení nic nevědí ani v motorestu - oficiálním sídle firmy. "Mají tady adresu, ale kontakt na ně nemám. A ani kdybych ho měl, tak bych vám ho stejně nemohl dát," řekl šéf motorestu Tomáš Žatečka.

Hala, do loňského zatčení člen ČSSD, byl faktickou dvojkou Ředitelství silnic a dálnic. Jako šéf vnitřního úseku například rozhodoval o miliardových zakázkách. Společně s Halou soud loni posadil do vazby i bývalého generálního ředitele Petra Laušmana. Za pronájem odpočívadel dostal podle policistů skoro 16 milionů a byt v Harrachově.

Více si o kauzách Michala Haly přečtete v pátečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist