Syndromem vyhoření trpí podle nedávno publikovaných lékařských studií každý třetí Němec. V Česku bude situace obdobná.
Obrovská, všeobjímající únava. Přihlásí se, jakmile člověk ráno otevře oči, a nezmizí, dokud se mu opět nepodaří usnout. Neschopnost řešit banální pracovní úkoly. A pocit, že nic nemá smysl. To je jen část potíží, s nimiž se zhruba před rokem potýkal jednačtyřicetiletý obchodní ředitel velké potravinářské firmy Petr Dvořák (pozn. red.: jméno bylo na jeho přání změněno).
"Jde o příznaky syndromu vyhoření - masivní vyčerpání, ke kterému dojde v důsledku dlouhodobě stresující pracovní činnosti," konstatuje psycholožka Eliška Čermáková. Počet lidí ohrožených tímto problémem přitom podle ní roste.
Podobnou tendenci naznačuje i průzkum poskytovatele kancelářských řešení, společnosti Regus. Vyplynulo z něj, že bezmála polovina ekonomicky aktivních Čechů si myslí, že se zvyšuje míra stresu, který prožívají.
Hrozí vám syndrom vyhoření? Jak mu účinně předcházet?
Ptali jste se Karla Nešpora, primáře Psychiatrické léčebny Bohnice. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve středu 24. října od 9.00 do 10.00.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist