Jakub Polák byl označován za nestora českého anarchistického hnutí. Řadu let vedl čtrnáctideník (nyní čtvrtletník) A-kontra, který vydává Československé anarchistické sdružení. S redakcí spolupracoval až do poslední chvíle, například právě na textu o ostravském Přednádraží. Nestačil jej však dokončit.
Za komunistického režimu se pohyboval v undergroundu a disentu. Později stál u zrodu mnoha různých anarchistických organizací, ať již jako zakladatel, inspirátor či iniciátor.
Zabýval se monitorováním násilné činnosti neonacistických skupin a právním zastupováním jejich obětí. Angažoval se v soudních sporech, týkajících se rasově motivovaných činů. Příkladem je případ Tibora Danihela, který utonul v důsledku útoku skupiny skinheadů v Písku v září 1993.
V roce 2000 převzal Polák v sídle Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegla, kterou dostal kvůli svému trvalému a statečnému boji s předsudky a netečností policie i justice v případech rasově motivovaných vražd v České republice.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist