Senát Krajského soudu v Liberci vynesl ve středu rozsudky nad 11 lidmi obžalovanými v případu daňových podvodů z roku 2003, kterých se měla dopustit skupina kolem Josefa Vedrala.

Soud sice uznal Vedrala, Stanislava Neubera a Jiřího Pokorného vinnými ze zkrácení daně, do vězení ale ani jeden z nich nepůjde. Vedral a Pokorný už totiž dostali vysoké tresty v jiných podobných případech, proto senát nemohl uložit další trest.

"Nemohli jsme jim dát ani den navíc," řekla po vynesení rozsudku soudkyně Eva Drahotová. Neubera soud potrestal třemi roky podmíněně. Ostatní obžalované soud zprostil obžaloby. Rozsudek není pravomocný.

Žalobce požadoval nepodmíněné tresty pro devět z 11 obžalovaných v rozmezí od pěti do devíti let. Obhájci naopak chtěli zproštění obžaloby pro své klienty.

Skupina čelila obvinění z rozsáhlých daňových podvodů v souvislosti s výrobou reklamního zboží a jeho vývozem do zahraničí. Zkrácením DPH a daně z příjmu právnických osob podle obžaloby způsobili škodu více než 49 milionů korun a o dalších téměř 12 milionů Kč se DPH zkrátit pokusili.

Kauza se týká pražské společnosti Venex Trading, nyní nazvané Aquaindustry. Firma v roce 2003 v Chotyni na Liberecku ze surovin od několika dodavatelů vyráběla například drobná reklamní balení kosmetiky, zboží se následně vyváželo do zahraničí.

Podle spisu ale obžalovaní vystavovali falešné faktury k dodávkám materiálu nebo nepravdivé doklady o jeho spotřebě, které následně končily v účetnictví firmy. Spolupracovat na tom měli zástupci dalších firem, Neuber zastupoval firmu Miko Moravia a Pokorný společnost Korona Slezská. Obě firmy jsou v likvidaci.

Vzal vinu na sebe

Hlavní obžalovaný, bývalý policista Josef Vedral, ve středu v dopise zaslaném senátu vzal vinu na sebe. Ostatní podle něj o ničem nevěděli.

"Nemohli mít tušení, že se děje něco nezákonného. Neznali souvislosti, ani důvody," napsal Vedral. Zpověď prý učinil, aby mohl přistoupit na pravoslavnou víru a s ohledem na svoji rodinu.

"Musím se bezezbytku vypořádat se svojí minulostí, udělat za ní tlustou čáru a začít znovu," napsal Vedral, který je za jiné majetkové delikty ve vězení.

Žalobce Martin Tvrdík pro Vedrala požadoval souhrnný devítiletý trest. Pro další tři obžalované chtěl šestileté vězení a pro pět jiných mužů požadoval pět let. Členům Vedralovy skupiny hrozilo pět až deset let vězení. Pro Jiřího Pokorného žalobce žádný další trest nechtěl, neboť už byl v jiných případech odsouzen za krácení daně a trest mu tak už nebylo možné příliš navýšit.

"Upouštím od návrhu na uložení souhrnného trestu. Trest, co mu byl uložen předtím, je dostatečný," řekl při závěrečné řeči. U Naděždy Eichlerová podle něj zase nejsou důkazy, že by se na tomto trestném činu podílela úmyslně.