V porovnání se stejným obdobím loňského roku znovu klesla porodnost a mírně vzrostla úmrtnost. Zároveň se snížilo množství rozvodů a přibyl počet sňatků. Během ledna až června letošního roku se narodilo 53 313 dětí, což je o 1222 méně než ve stejném období loni.

Stále nižší porodnost  je dlouhodobý problém. Za první pololetí letošního roku ubylo prvorozených a  druhorozených dětí, i těch narozených v dalším pořadí. Relativně největší pokles byl pak právě u dětí ve třetí a následující posloupnosti, přesně o 4,2 procenta.

Demografie obyvatel v ČR

Úmrtnost se naproti tomu nepatrně zvýšila. Mezi lednem a červnem zemřelo 54 589 lidí, což je o 595 osob více než loni. Přirozeným přírůstkem, který tvoří rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých, se tak počet obyvatel České republiky snížil o 1276 lidí.

Celkový přírůstek 6763 obyvatel republice zajistila pouze kladná bilance zahraniční migrace, díky které přibylo podle údajů ministerstva vnitra 8039 obyvatel. Přírůstek stěhováním je  letos o 1361 osob nižší v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Celkový přírůstek se ve srovnání s loňskem také snížil, a to o 3178 osob.

Demografie obyvatel v ČR
Související