Bývalý šéf maturitního úřadu Cermat Pavel Zelený, kterého ministr školství Petr Fiala v červnu odvolal kvůli chybám při letošních maturitách, stále ovlivňuje jejich podobu. V Cermatu působí jako ředitel nově vzniklé sekce analýz, dat a produkce. Informují o tom Lidové noviny (LN).

Jiří Zíka, který byl pověřen vedením Cermatu, pro Zeleného vytvořil speciální místo. "K 1. červenci jsem změnil organizační schéma Cermatu a rozdělil jsem jednu sekci na víc částí a vytvořil tak speciální sekci analýz a produkce," sdělil LN Zíka. Zeleného oddělení vyhodnocuje kvalitu maturitních testů a po skončení maturit připravuje analýzy pro školy.

Ministerstvu další Zeleného angažmá v Cermatu nevadí, v budoucnu ale chystá personální změny. "Ministerstvo bude ohledně Cermatu činit další závěry až po skončení auditu, který nyní v Cermatu probíhá a jehož výsledky budou známy koncem září," řekl deníku Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva školství.

Bývalý šéf Zelený skončil, protože u letošních maturit se objevila řada chyb. Kvůli příliš těžkému testu z matematiky musel Cermat zpětně zmírňovat hodnocení. Vlna kritiky se snesla i na hodnocení písemných prací, bylo prý neobjektivní. Navíc se objevilo několik škol, které při písemkách podváděly, Cermat jim poté umožnil zkoušku zopakovat.