Pětačtyřicetiletý José Trevino Morales zrovna sledoval trénink svých závodních koní na 70akrovém ranči Zule Farms v Oklahomě, když ho onoho červnového rána vyrušilo policejní komando. Za rachotu armádních vrtulníků vtrhly na ranč desítky maskovaných federálních agentů a Trevina, jeho manželku a dalších pět spolupracovníků odvedli v poutech. Důvod (podle vyšetřovatelů): praní špinavých peněz pro mexický drogový kartel Los Zetas.

Další stovky agentů ve stejnou dobu prohledávaly stáje Trevinovy firmy Tremor na jiných místech v Oklahomě, v Novém Mexiku a v Texasu. Při raziích zabavily přes 400 koní, které podle obvinění koupil Trevino v posledních čtyřech letech za peníze utržené z prodeje drog. Jeho dva mladší bratři, Miguel Ángel a Omar, totiž patří ke špičkám druhého nejmocnějšího mexického drogového kartelu - Los Zetas. I oni jsou mezi obviněnými, ale zdržují se nejspíše někde v Mexiku. Není tedy pravděpodobné, že je Američané v nejbližší době dostanou, i když je na jejich hlavy vypsána odměna ve výši pěti milionů dolarů.

Podle amerických úřadů posílali právě oni na účty Tremoru každý měsíc zhruba milion dolarů z drogového byznysu, což umožnilo závodním stájím nakupovat špičkové koně. V posledních třech letech vyhrála stáj Tremor nejméně tři prestižní dostihy, z nichž si jako prémii odnesla 2,5 milionu dolarů. Úřady tvrdí, že stáje začaly sledovat v roce 2010 poté, co dostaly tip, že Trevino koupil dva vysoko ceněné koně za zhruba milion dolarů. O rok dříve přitom přiznal se svoji ženou roční příjem jen ve výši 60 tisíc dolarů.

Muž, jehož koně se jmenují například Number One Cartel nebo Mr. Ease Cartel, tvrdí, že je nevinný. Před soudem stane v říjnu a hrozí mu až 20 let za mřížemi. Úřady mezitím chtějí zabavené závodní koně prodat v dražbě, protože péče o ně je příliš nákladná.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.