Křeslo předsedy České pirátské strany na sobotním celostátním fóru podle očekávání obhájil Ivan Bartoš.

Získal 57 hlasů, zatímco jeho vyzyvatel Petr Bajgar, kterého v sobotu nominovala moravská organizace pirátů, jen 14 hlasů.

"Je jedno, kdo je zvolen předsedou Pirátů, důležité je, aby celý tým byl super a týmem jste vy všichni," uvedl znovuzvolený předseda Ivan Bartoš.

Prvního místopředsedu mu bude dělat student Jakub Michálek, kterému dalo důvěru 62 účastníků celostátního fóra.

Pirátská strana má ambice dostat se v podzimních volbách do krajských zastupitelstev i do Senátu. Za dva roky chce kandidovat i do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu.

Do senátních voleb vysílají Piráti dva vlastní kandidáty: v Brně Patrika Doležala a na Benešovsku Lenku Matouškovou. Spolu se Zelenými a KDU-ČSL nominovali Libora Michálka v Praze.

"Prosazovat chceme především transparentnost," řekla Matoušková. Možnost, že zástupci Pirátů zasednou v Senátu i v krajích, je podle ní reálná.

Transparentností chtějí Piráti údajně předcházet korupci. Budou prosazovat, aby při výběrových řízeních, kde se korupce často vyskytuje, byly všechny doklady dostupné na internetu a lidé měli možnost se k nim vyjadřovat.

"Občana je potřeba co nejvíce zapojovat do rozhodování, a to nejen formou referenda," myslí si Matoušková.

"Každopádně nemáme aspiraci být vládní stranou, nechceme být v klasické koalici," zdůraznila.

Česká pirátská strana má 223 členů a 987 registrovaných příznivců. Stav jejího účtu je 281 200 korun. Facebookovou stránku Pirátů sleduje přes 30 tisíc uživatelů, což z ní dělá třetí největší stranu světového pirátského hnutí.

Pirátské strany, které vznikly jako reakce na pokusy o údajné omezování základních občanských práv vlivnými lobbistickými skupinami, se sdružují v Pirátské internacionále.