Vláda schválila návrh novely zákona o léčivech, která má ochránit české pacienty před padělky léků. Z normy, která má bránit také nelegálnímu vývozu léků a zachovat jejich dostupnost v ČR, byla ale vypuštěna úprava paralelních vývozů léčiv, tedy přeprodávání přípravků do zahraničí.
Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) se ministerstvo zdravotnictví legitimně snažilo zákazem paralelních prodejů zamezit vývozu léků, tím ale likviduje drobné a střední distributory a trh dává do ruky čtyřem velkým firmám.
"Pokud budeme ojedinělé problémy řešit regulací pro všechny, z byrokracie nevybředneme a ještě zničíme část trhu," varovala. Novela rovněž omezuje zneužívání léků s pseudoefedrinem na výrobu drog a zlepšuje informovanost pacientů o jejich platbách za léky.
Podle odborníků končí v cizině ročně pětina českého lékového trhu. Příčinou je to, že léky v ČR jsou výrazně levnější. Lékárny je levně nakoupí a se ziskem prodají za vyšší ceny v jiné zemi.
"Mrzí mě, že zatím nebude řešen problém možného nedostatku léků pro české pacienty, i když rozumím kolegům, kteří hájí volný trh. Budu se je snažit přesvědčit o potřebnosti regulace přeprodejů," sdělil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který chce dostat změny k projednání do sněmovny hned na nejbližší schůzi, aby mohly začít platit už od prosince.
Rizikové léky pod dohledem
Za zásadní přínos novely považuje to, že brání zneužívání léčiv k výrobě drog. "Dosavadní legislativa je z našeho pohledu bezzubá, proto chceme zavést pro sledování léků s pseudoefedrinem stejný režim jako u subutexu, což je náhražka heroinu," doplnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Vláda proto schválila návrh, že rizikové přípravky budou sledovány on-line. "Chceme ustanovit množstevní omezení a zavést registr jejich pohybu. Lékárníci budou mít přístup k informacím o výdeji a poznají, kolik léku mohou vydat. Výdej, který by překročil stanovené omezení, nebudou moci provést," shrnul Heger.
V dalších debatách s odborníky chce prosadit, aby tyto léky mohli předepisovat jen lékaři určitých odborností, například adiktolog či psychiatr.
Vládou přijatá novela upravuje podle norem EU česká pravidla pro sledování bezpečnosti léků po uvedení na trh. Před padělky budou pacienti chráněni třeba tím, že na vybraných léčivech budou ochranné značky. Bude také zpřísněna evidence, budou dohledatelné původ a pohyb každého balení.
Heger považuje za důležité, že stoupne informovanost pacientů o tom, zda je aktuálně lék na trhu v ČR. Lékárny budou informovat o ceně, úhradě z pojištění i doplatku a nabídnou varianty bez doplatku. "Pacienti se dozvědí, jakou částkou pojišťovna na léky přispívá, což mohou zohlednit při výběru z více variant," uvedl ministr.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist