Prahou prošel karnevalový pochod hrdosti, jímž vrcholí letošní festival sexuálních menšin Prague Pride. Loni bylo účastníků něco přes osm tisíc, letošní účast odhadla policie na deset tisíc lidí.

Průvod vyrazil po 13. hodině od sochy svatého Václava na Můstek a přes Národní třídu došel na Střelecký ostrov, kde následovala série koncertů.

Přečtěte si, jak festival probíhal.

20:00

Po Bitumen Beat se na pódiu objevilo mužské akrobatické duo Dae Men, které sklidilo od publika i moderátora Jana Musila značné uznání. Ne jinak tomu bylo u kapely Toxique, jejíž krátké, ale intenzivní vystoupení přivedlo barevný dav do varu. Další hvězda Dara Rolins vystoupí až večer.

18:10

Na ostrově stále zůstávají tisíce lidí. Z pódia zní romská hudba v podání kapely Bitumen Beat.

17:50

Jiří Hromada na pódiu prohlásil: "Milí devianti a pornoherci, mám pro vás jednu smutnou a jednu dobrou zprávu. Ta smutná je, že nás bohužel za 200 dní opustí Kikina, a ta dobrá je, že nás za 200 dnů konečně opustí Klaus." Také zmínil, že po šesti letech od uzákonění registrovaného partnerství do tohoto svazku vstoupilo 1 400 dvojic. Do registrovaného partnerství vstoupí po Prague Pride i ředitel festivalu Czeslaw Walek. Zároveň zdůraznil, že gayové a lesby mají podporu osmdesáti procent národa.

17:25

Na pódiu mluví Zdeněk Svoboda z organizace Proud. Upozorňuje, že v České republice sice platí registrované partnerství, ale není na úrovni manželství.

16:35

Moderování se nyní ujal Jan Musil. Lejla Abbasová jeho slova překládá do angličtiny pro zahraniční účastníky festivalu, kterých je na Střeleckém ostrově mnoho.

Velké koncentrace lidí na ostrově využívají i politici. Kromě Jiřího Dienstbiera tady sbírá podpisy pro prezidentskou kandidaturu také tým Jana Fischera.

16:15

Účastníci Prague Pride si půjčují i lodičky a mávají gay vlajkami na Vltavě.

The Tap Tap orchestra, skupina handicapovaných muzikantů, se za bouřlivého potlesku loučí.

15:35

Zábava na Střeleckém ostrově je v plném proudu, na pódiu právě hraje kapela The Tap Tap.

Organizátoři i účastníci jsou s průběhem akce spokojeni. "Tohle byl můj celoživotní sen," říká o Prague Pride aktivista Jiří Hromada.

Na Střelecký ostrov dorazili také odpůrci festivalu. U východu z ostrova postávají konzervativci a příchozím rozdávají letáčky o škodlivosti homosexuality.

14.35

Na Střeleckém ostrově jsou stánky se suvenýry a občerstvením, ale i stánky na pomoc nemocným AIDS. Postavená jsou dvě pódia a na jednom z nich už vystupuje finalista Hlasu Československa Norbert Peticzky.

14.20

Lidé už se hromadí na Střeleckém ostrově, kde je čeká hudební festival. Moderování se ujmou Lejla Abbasová a Jan Musil. Vystoupí například The Tap Tap, Dara Rolins nebo kapela Toxique.

"Je to báječné! Budu rád, když účast přesáhne deset tisíc lidí," řekl ředitel celého festivalu Prague Pride Czeslaw Walek.

Podle ČT zadržela policie sedm lidí, kteří se snažili narušovat průběh pochodu. Ten jinak proběhl bez komplikací.

14.15

Průvod přešel most Legií a vchází na Střelecký ostrov.

Někteří lidé čekají na nábřeží na tramvaj, ale marně. Tramvaje už nejezdí ani tam.

Vpředu jde paní s transparentem "Přiznej barvu, Kikino!", naráží tím na údajnou homosexualitu Václava Klause, o které se mezi účastníky šušká.

Jiří Dienstbier hbitě využil situace a svůj podpisový stánek přesunul na most Legií.

Několik provokatérů křičí do davu urážky, účastníci průvodu si to ale nenechávají líbit. "Prasata jsou nejinteligentnější a čistá zvířata!" reagují na nařknutí.

14.00

Průvod opět vykročil a přichází k Národnímu divadlu, kolem kterého jde směrem k mostu Legií a Střeleckému ostrovu , kde má následovat další program. Mimo jiné vystoupí skupina Toxique nebo Dara Rolins.

Na mostě Legií už čekají na průvod stovky diváků.

Lidé průvodu mávají i z oken a balkónů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.