Novela zákona o hospodaření energií po prezidentském vetu míří zpět do sněmovny. Má především pomoci kupujícím. Povinné certifikáty jim poslouží jako vodítko při pořizování nové nemovitosti. Při výběru domu totiž bude poměrně jednoduché porovnat, u kterého z nich lze na provozu ušetřit a naopak.

Je to obdobné jako u barevných štítků, které jsou již několik let povinné u elektrospotřebičů: nejúspornější je kategorie A, několikanásobně nákladnější na spotřebu energií je poslední G. Takže člověk snadno zjistí, jakou má budova spotřebu na vytápění, osvětlení, ohřev vody apod.

Průkazy však nebudou zadarmo. Například majitel rodinného domu by si na něj měl připravit zhruba pět tisíc korun, u administrativních budov pak půjde až o desítky tisíc.

Energetické štítky jsou součástí stavební dokumentace už dnes, ale jen u novostaveb a větších rekonstrukcí. Díky tomu tak bude možné do budoucna porovnat na trhu energetickou náročnost nových budov či těch starších zateplených i bez zateplení.

1. Co je to průkaz energetické náročnosti budovy?

Jedná se o certifikát, z kterého se lidé dozví, jakou má budova spotřebu energií. Připomíná třídy, které lze dnes najít například na pračce či chladničce. Vytvoří sedmimístnou škálu kategorií od nejúspornějšího A až po mimořádně nehospodárnou kategorii G. Rozdělení podle tříd bude také zvlášť pro vytápění, obálku budovy, větrání nebo osvětlení. Podle toho lidé poznají, kudy utíká z domu nejvíce energií. V materiálu zpracovaném auditorem budou také doporučení, jaká konkrétní opatření může majitel udělat, aby uspořil.

2. Poznám ze štítku, jaké budou náklady na provoz budovy?

Ne tak docela. Úsporná budova bude mít vždy nižší náklady než budova neúsporná, ale pouze za předpokladu, že obě spotřebovávají stejný typ energie. Při výsledné spotřebě se totiž sčítají energie s různou cenou na m2. Třeba elektřina na vytápění bývá levnější než pro osvětlení či pohon čerpadel a ventilátorů.

3. Odkdy budu muset certifikát mít, když prodávám nebo pronajímám rodinný dům či komerční objekt?

Pokud budete smlouvu uzavírat po 1. lednu 2013, je vaší povinností nechat si průkaz zpracovat. Podle současné verze zákona se tato povinnost vztahuje na prodej či pronájem rodinných domů nebo jiných budov jako celků - od bytových domů až po komerční nemovitosti.

4. A co když prodávám byt nebo kancelář?

Současný návrh zákona počítá s tím, že se energetické štítky budou vztahovat i na prodej či pronájem jednotlivých bytů nebo kanceláří.

5. Budou mít průkazy jednotlivé byty, nebo jen celé budovy?

Podle návrhu zákona bude průkaz vystaven na celou budovu a poté se rozpočítá energetická spotřeba na jednotlivé byty podle jejich velikosti. Pokud se však společenství vlastníků nebo družstvo nedohodne, může si žadatel nechat vystavit průkaz na jednotlivý byt sám. Jasněji bude až po schválení zákona a uvedení nové vyhlášky do praxe.

Určení energetické náročnosti u jednotlivých bytů však bude podle odborníků komplikovanější. Kromě zateplení, ohřevu vody či topení se totiž musí vzít v potaz například i umístění bytu - v podkroví, na kraji budovy atp. - nebo nasměrování oken na jih či sever.

6. Budou průkazy vyžadovány ve všech budovách, s nimiž se obchoduje?

Povinnost opatřit si průkaz nebude nutná u samostatných budov do 50 m2, u rekreačních nemovitostí, garáží, náboženských objektů nebo výrobních hal.

7. Potřebuji hodnocení energetické náročnosti svého domu. Kde najdu odborníka, který mi jej vypracuje?

Seznam oprávněných osob je na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu: www.mpo-enex.cz/experti. Jejich počet je dnes okolo 1000 a lze je filtrovat podle lokality. Ministerstvo očekává, že s novou povinností počet auditorů poroste zhruba o sto padesát ročně.

8. Kolik bude průkaz stát?

Ceny si stanovují soukromé firmy a auditoři. Kromě velikosti nemovitosti a její složitosti se do ceny promítá i to, jak kompletní je její dokumentace. U běžného rodinného domu se stavební dokumentací by průkaz neměl stát více než pět tisíc korun, ale podle firem by se mohl blížit i deseti tisícům. U bytového domu by se měla cena průkazu pohybovat mezi deseti a dvaceti tisíci korunami, u větších komerčních objektů to pak může být podstatně dražší - 50 tisíc korun a víc.

9. Co když nemám k nemovitosti úplnou stavební dokumentaci?

Vystavení průkazu pak bude dražší, protože specialista bude muset údaje doměřit. Podle odhadů může v tomto případě vyjít průkaz až o polovinu dráž, než když je stavební dokumentace kompletní. Za štítek si připlatíte i v případě, když dokumentaci nedodáte v elektronické, ale papírové podobě.

10. Bude energetický štítek platit natrvalo?

Nebude. Jeho platnost je omezena pouze na deset let.

11. Co když nebude kupující průkaz vyžadovat?

Majitel domu má povinnost kupujícímu nebo nájemníkovi průkaz vystavit. Sankce se budou lišit - u fyzických osob budou nižší než u podnikatelů a právnických osob. Odhady hovoří o jednotkách až desítkách tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist