Úřad vlády se chystá zbytečně utrácet peníze za internetovou službu, která se dá pořídit zdarma.

Tvrdí to počítačoví odborníci Radim Hasalík a Tomáš Kapler, kteří se obrátili na antimonopolní úřad a napadli u něj tendr, v kterém chce úřad premiéra Petra Nečase na čtyři roky vybrat firmu na měření návštěvnosti webových stránek vlada.cz.

Postup úřadu kritizovali i další konzultanti z oboru on-line marketingu a na sociální síti Twitter další odborná internetová veřejnost.

Úředníci se ale brání tím, že oproti současnému stavu ušetří měsíčně sedm set korun. Měsíční náklady jsou totiž údajně „jen“ v řádu tisíců korun. „Vypsaná zakázka předpokládá snížení částky na 2 500 korun bez DPH měsíčně,“ uvedl Jakub Stadler z Úřadu vlády.

„To je sice pěkné, ale oni to mohli mít úplně gratis. Vláda proklamuje úsporná opatření, ale sama se chová nehospodárně,“ řekl Radim Hasalík.

Stačí vyškolit své lidi

Podobnou práci, kterou Úřad vlády poptává, prý sám dva a půl roku dělal. "Vím přesně, o co jde. Pro vyhodnocení toho, jak se vám chovají lidi na webu, nepotřebujete žádné placené řešení. Stačí vyškolit své vlastní lidi na bezplatnou službu,“ tvrdí Hasalík.

„Ta bezplatná služba je dostatečně sofistikovaná a její nasazení zabere maximálně jednotky minut," dodává další IT specialista Tomáš Kapler.

Oba přitom Nečasovým lidem doporučují, aby investovali spíše do vzdělání vlastních zaměstnanců a vyhodnocování měření svého webu si zajišťovali vlastními silami.

"Abych ušetřil daňovým poplatníkům peníze, nabízím Úřadu vlády ČR bezplatné měsíční konzultace v rozsahu pěti hodin. Úřad by měl navíc sporné výběrové řízení zastavit a přehodnotit," doplňuje Hasalík.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se