Prezident Václav Klaus figuruje na seznamu prominentních řečníků, které na konference či semináře nabízí na webu agentura London Speaker Bureau (LSB). Z řady dalších nabízených známých politiků vybočuje tím, že je v politice stále aktivní, upozornil v pondělí server Aktuálně.cz.

Klausova vystoupení zprostředkovávají i dvě další agentury. S poznámkou, že pro informaci o honoráři je třeba kontaktovat agenta, nabízí vystoupení českého prezidenta agentura All American Speakers. V seznamu má Klause i agentura Leading Authorities, uvádí server.

Tato společnost ve svém webovém profilu píše, že zastupuje "bývalé politiky". V Klausově vizitce na webu agentury je tak upřednostněn popis bývalý premiér České republiky.

"Český prezident je bezpochyby vyhlášeným světovým řečníkem, jenže jeho aktivity doma i ve světě často budí kontroverze. A jasné není to, zda za tyto přednášky, na nichž vystupuje jako český prezident, pobírá honoráře, a jde tedy o jeho soukromý byznys, nebo zda jde o reprezentaci země," uvedl server.

Prezidentská kancelář odmítla věc komentovat.

Prezident v Česku nepodléhá zákonu o střetu zájmů na rozdíl od ostatních ústavních činitelů, své vedlejší příjmy nezveřejňuje.

Jak server Aktualně uvádí, nejvíc si na placených přednáškách v době po skončení mandátu zřejmě vydělali exprezident USA Bill Clinton či bývalý britský premiér Tony Blair, a to desítky milionů dolarů.

London Speakers Bureau ale má v nabídce i současného švédského ministra zahraničí Carla Bildta. Podle jeho mluvčího Anderse Jörleho, citovaného serverem, je tam pravděpodobně z doby, kdy nebyl ve funkci.