Hnutí zemědělského magnáta Andreje Babiše ANO 2011 si ve středu zvolilo na svém sjezdu vedení. Předsedou se stal sám jeho zakladatel.

Podnikatel získal v tajné volbě 73 ze 76 hlasů, jeho zástupci budou člen představenstva Agrofert Holdingu Jaroslav Faltýnek a jihočeská koordinátorka hnutí Radka Marxová.

"Myšlenky, které říkáme od začátku, realizujeme, nejde o výkřik do tmy, jsme na cestě k našemu cíli, kterým je účast v parlamentních volbách v roce 2013," prohlásil podnikatel po svém zvolení.

Babiš zároveň představil kandidáty hnutí pro podzimní senátní volby. Zatím jde o sedm uchazečů, žádná ze známých osobností se mezi nimi neobjevila.

Na Praze 2 bude kandidovat advokát Milan Hulík, na Praze 8 pak scénárista Petr Binder. V Brně se voličům představí onkolog Rostislav Vyzula. 

V Náchodě se složité role ujala krajská zastupitelka Václava Domšová a v Mladé Boleslavi majitel sportovního centra a člen představenstva fotbalového klubu František Petrdýl.

Zbývající dvě místa obsadí ženy. Na Chomutovsku se o křeslo senátorky popere bývalá starostka Milada Benešová, v Benešově zase ředitelka školy Ivana Dobešová.

Každý z kandidátů dostane od hnutí půldruhého milionu korun na svoji kampaň. Babiš sám dosud poskytl 18 milionů a jeden milion přidal neznámý sponzor. Finance hnutí poskytne také jiným politickým subjektům, které budou bojovat v komunálních volbách, a to hnutím Mimo jiné a M.O.R.

Hnutí Babiše zatím nemá jasně definovaný program. "My nemáme dneska ujasněno, kde jsme, jestli ve středu, rozkročení nalevo, napravo," připustil majitel Agrofertu. ANO 2011 bude mít programovou konferenci v listopadu a už nyní prý odborníci připravují teze programu.