Jako každý rok začnou platit od srpna některé úpravy, které se dotknou obyvatel i firem. Nejvýraznější změna nastane v obchodech, prodejci totiž musí oddělit čerstvé pečivo od toho, které pochází ze zmrazených polotovarů.

Výrobky totiž budou muset být od středy v regálech viditelně odlišeny, jak to ukládá vyhláška ministerstva zemědělství. Pekaři změnu předpisu vítají, obchodníci ji ale kritizují. Prý je administrativně zatíží a zvýší jim náklady.

Především obchodní řetězce část prodávaného pečiva dosud rozpékaly ze zmrazených výrobků, nebo ho dopékaly z polotovarů, dát vědět to však nemusely. Produkty, které byly zmrazeny a zákazníkům prodávány po rozmrazení budou teď muset být označeny nápisem "rozmrazeno".

Regál s výrobky dopékanými ze zmrazeného polotovaru budou obchodníci povinně označovat cedulkou "ze zmrazeného polotovaru". Původní záměr ministerstva, aby se vyhláška vztahovala vedle nebaleného pečiva také na balené produkty, narazil na odpor Bruselu.

Pojmem "čerstvý" budou moci nést jen chléb a pečivo, jejichž výroba nebyla před dokončením přerušena zmrazením, nebo jinou technologickou úpravou vedoucí k prodloužení trvanlivosti, a které je nabízeno k prodeji nejpozději do 24 hodin po upečení.

Řidiči jen ke schválenému psychologovi

Změny čekají také na řidiče, kteří kvůli trestným bodům přijdou o řidičské oprávnění. Jejich vyšetření mohou od srpna vykonávat pouze dopravní psychologové s akreditací od ministerstva dopravy. Dosud ho mohl provádět kterýkoli psycholog.

"Oprávnění od úřadu se podařilo získat 86 pracovištím po celé republice, jejich seznam je dostupný na webu ministerstva dopravy," řekla mluvčí úřadu Andrea Volaříková.

Získání akreditace se váže na splnění několika podmínek stanovených vyhláškou. Mezi ně patří zejména nároky na prostory ordinace. Nezbytně nutné je kromě speciálního vybavení mít například čekárnu a recepci.

Problémy registru pokračují u veteránů a sporťáků, ministerstvo odpovědnost odmítá - čtěte ZDE

Vyšetření trvá obvykle čtyři až pět hodin, v některých případech však může protáhnout. Jeho cena se pohybuje od dvou do čtyř tisíc, které hradí sám žadatel. Sezení s psychologem musí absolvovat také většina řidičů autobusů nebo nákladních aut, pro vybodované řidiče je povinné nově až od letoška.

Závadný obsah jde nahlásit on-line

Policie dává lidem další možnost, aby mohli hlásit jakýkoli podezřelý obsah na internetu, spustila proto 1. srpna na svých stránkách novou aplikaci, která by měla oznamování zjednodušit.

Lidé mohou podle vedoucího odboru informační kriminality Karla Kuchaříka oznámit například jakékoli projevy rasové či národnostní nesnášenlivosti, šíření dětské pornografie, porušování autorských práv nebo třeba i různé podvody na slevových serverech. Hlásit závadný obsah bude možné buď pod svým jménem nebo anonymně.

"Pro občany bude zjednodušení v tom, že nebudou muset jít na služebnu, pouze na internetu vyplní formulář," uvedl. Výhodou podle něho také je, že policie obdrží podnět ihned a může se jím začít zabývat téměř on-line, ale i to, že pokud přijde více oznámení najednou, nebudou se evidovat na různých služebnách odděleně, ale rovnou pod jedním číslem jednacím.

Data pro statistiky v PDF

Firmy, které státu poskytují základní informace o svém podnikání, budou od příštího roku předávat data Českému statistickému úřadu (ČSÚ) pomocí automatického elektronického kontaktu. Pilotní zkoušku celého systému úřad spustí rovněž během srpna.

Bordel jak blázen, znělo na chodbě registru aut v Praze. Úředník systém chválil - čtěte ZDE

"Změna má zjednodušit vzájemnou komunikace mezi statistickým úřadem a respondenty při elektronickém předávání a vyplňování statistických výkazů," uvedli zástupci ČSÚ.

Od 10. srpna tak bude moci 460 respondentů vyplňovat údaje přímo do editovatelných formulářů ve formátu PDF, a tyto dokumenty zasílat odborníkům namísto papírových výkazů nebo výkazů vyplněných elektronicky ve různých programech.

Opencard za stovku

Čipovou kartu Pražana – Opencard si už od 1. srpna nebude možné pořídit zdarma. Vedení hlavního města se rozhodlo, že nadále nebude pokrývat náklady na její vydání, které se pohybují kolem 120 korun. Zájemci za kartu nyní zaplatí stovku, stávajícím držitelům se však prodlouží její platnost o dva roky.

Město přitom stále neví, jestli bude vůbec v projektu pokračovat. Zavedení karty, kterou většina lidí užívá pouze místo papírové tramvajenky, provázela řada nejasností ohledně ceny projektu. Z každého kusu jde firmě Haguess 50 korun, projektem se zabývá i policie.