Pražští vyšetřovatelé zaslali podle informací Práva poslancům LIDEM a nezařazenému zákonodárci Doktorovi dopis, v němž se zajímají o to, zda je předseda vlády Petr Nečas nelanařil k přestupu do nově vznikající strany Karolíny Peake.

Právě vicepremiérka v pořadu TV Prima v dubnu 2012 měla naznačit, že poslancům Nečas volal. Na základě toho podal oznamovatel trestní oznámení na premiéra kvůli podezření z korupčního jednání.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana bylo trestní oznámení podáno jen na základě subjektivního dojmu, že mohl být spáchán zločin. "Oznamovatel jej podal poté, co shlédl jeden televizní pořad. Nechci to banalizovat, ale oznámení, kdy lidé nabudou dojmu, že by se snad mohlo jednat o trestný čin, prověřujeme desítky," řekl. "Naší zákonnou povinností ale je, prověřit, zda došlo k protiprávnímu jednání," dodal.

Poslanci LIDEM ale podle Práva popírají, že by jim Nečas volal. „Nikdo mě nelanařil, ani nevolal a pochybuji, že by byl nátlak vyvíjen na kohokoli jiného. Jsem velkým odpůrcem politicky motivovaných trestních oznámení a toto je modelový případ,“ řekl poslanec Viktor Paggio.

I Jiří Rusnok si na telefonát od Nečase nevzpomíná. "Ani jsem s ním telefonicky nemluvil a nebyl jsem nikam lanařen,“ uvedl.

Nečas odmítá i náznaky

Premiér Petr Nečas důrazně odmítl "byť i jen náznaky", že by v souvislosti se vznikem vládní strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake jednal nějakým způsobem nelegálně. Nečas tak reagoval na informace o tom, že policie u poslanců, kteří se k nové straně přidali, prověřuje, jakým způsobem je Nečas kontaktoval, jak je ke vstupu do platformy přemlouval a zda na ně činil nátlak.

"Je to natolik absurdní, že celou věc považuji za produkt okurkové sezóny," zdůraznil předseda vlády. Dodal, že trestní oznámení nicméně může podat kdokoliv a kvůli čemukoliv. "Nezbývá než se jen ptát, komu tyto hrátky slouží," uzavřel premiér Nečas.

Mezi vládou a vedením policie už týdny zuří mocenský boj. Policisté si stěžují na Kalouskovy telefonáty, v nichž měl ministr financí tlačit na zametení kauzy předražených letounů CASA pod koberec.

Kalousek naopak kontruje, že je terčem policejních provokací. Zastává se ho i premiér Nečas. Podle něj se Lessy svými výroky pustil do politického aktivismu a jeho chování je neslučitelné s pozicí prezidenta nestranné policie. Lessyho zase podpořil prezident Václav Klaus.