Ministerstvo podle Pavla Dobeše vypracuje metodiku, podle které se bude odškodnění pro jednotlivá města vyčíslovat.

"O kompenzace se budou muset přihlásit jednotlivé obce," řekl Jiránek. S Dobešem se prý dohodl na tom, že ministerstvo vytvoří dotazník, do kterého jednotlivé obce a města vypíší, jak dlouho systém nešel, kolik úředníků se registracemi zabývalo a jaké mají průměrné platy.

Na odškodnění pro města a obce podle Dobeše peníze jsou. Ministerstvo ale bude prověřovat, zda jsou data uvedená v dotaznících pravdivá, jestli například uvedená délka výpadků systému odpovídá realitě. Primární je podle něj ale snaha o plné zprovoznění systému. Tu podle Jiránka v minulosti narušovala například špatná a nedostatečná komunikace mezi úředníky a ministerskými experty. To se nyní prý zlepší.

První podklady k požadavkům měst už Svaz měst a obcí k dispozici má. Vyplývá z nich, že většina měst a obcí zřejmě nebude žádat ministerstvo dopravy o odškodnění za nefunkční registr.

 

Svaz minulý týden chtěl, aby se ministerstvo dopravy vrátilo zpět k původnímu systému, pokud nebude nový registr vozidel plně funkční. "Bude otázka, jestli to ještě lze," uvedl Jiránek. Podle něj není vyloučeno, že už se nejde ke starému systému vrátit, protože už je řada lidí zaregistrována v novém systému.