Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v pondělí jmenoval ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní. Řekl to novinářům. Vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který údajně navrhl Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze již před více než měsícem Blažkovu předchůdci Jiřímu Pospíšilovi (ODS).

Spekulovalo se, že jeho ochota návrhu vyhovět vedla k jeho odvolání. Podle Blažka však bylo s datem podání návrhu "hrubě manipulováno", pravděpodobně s cílem diskreditovat premiéra Petra Nečase (také ODS). Oficiálně byl návrh podán až v den Blažkova nástupu do funkce.

"Jmenování vrchního státního zástupce je plně v kompetenci ministra spravedlnosti Pavla Blažka a já jeho rozhodnutí respektuji," sdělil Nečas.

Zeman v den Pospíšilova odvolání, 27. června, oznámil, že před šesti dny navrhl Bradáčovou na šéfku VSZ. Podle Blažka však na podatelně ministerstva udělali zápis až poté, co byl ministr odvolán. Do té doby byl prý v rukou vysoce postaveného úředníka, který už ve funkci nepůsobí.


Jsou státní zástupci, soudy a policie pod tlakem politiků? Proč ministr spravedlnosti dlouho odkládal jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze?

Ptali jste se Marie Benešové, místopředsedkyně ČSSD a bývalé nejvyšší státní zástupkyně. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídala ve středu 1. srpna.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Alexandr Rovný, Havraň u Mostu
Paní Benešová, nechápu Vaší drzost, mluvit o potírání korupce. V r.2005 jsem žádal Výbor pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR, aby Vás řešil pro zločinné spolčení s MUS. Tenkrát nebyl dostatek hlasů. Nyní je žádost opakována za předsednictví Johna. Vaše selhání mělo za důsledek brutální přepad moji rodiny. Vaše kariéra stojí a padá se zločineckou skupinou Křivance, pro níž pracuje i Bradáčová. Dohledovala jste zneužití Křivance ve spolčení. Jste trapná figura zločineckých struktur v nejvyšších patrech vedení státu. Děkuji za odpověď. A.Rovný
Zdravím. Váš dotazem není dotazem, ale přímo odpovědí, aniž máte správné údaje. Nikdy jsem kauzu MUS nedozorovala, jak píšete, ani nedohledovala a NSZ v této věci pouze v červnu 2004 rozhodovalo spor o příslušnost mezi obvodním st. zastupitelstvím pro Prahu 1 a VSZ v Praze. Jednalo se pouze o kompetenční spor, který rozhodlo tak, že věc přikázalo okresnímu st. zastupitelství v Mostě, kde další dozor probíhal, neboť nebyla prokázána škoda nad 50 mil. Kč podle platných předpisů. Pan Křivance osobně neznám a nikdy jsme se s ním nesetkala.
Marie Benešová
Vítek
Dobrý den, musím na začátek předeslat že jsem velkým zastáncem vašich názorů na politiku v ČR. Zajímal by mě váš názor na případné jmenování paní Bradáčové na nejvyšší státní zástupkyni v Praze. Připadá mi jako by se čekalo na zásadní nalezení problému s jejím jmenování a v současnosti jakoby se i pan ministr spravedlnosti a pan premiér snažily problém hledat tam, kde není a to v tom že se nikdo nenechá ovlivnit veřejností, ale to si myslím není problém. To jen evidentně články v tisku ovlivnily a nedivil bych se kdyby je ovlivnily na tolik že jmenování p. Bradáčové se konat už nebude. A ještě pan ministr řekne že chce uklidnit situaci to je jakoby chtěl jmenovat někoho kdo nebude nic řešit a on měl klid(nadsázka?). Děkuji za reakci a přeji hezké příjemné slunečné dny.
Paní Bradáčovou znám jen okrajově, jsem 7 let již mimo soustavu státního zastupitelství. Důležité je, že k ní má důvěru současný pan Nejvyšší státní zástupce, se kterým bude tvořit team, jež si bude pomáhat a věřit si.
Marie Benešová
Jan Kysel
...Jiz od starych civilizaci jsme zdedily sochu spravedlnosti se zavazanyma ocima... ...A kazani mistra Jana Husa si nekteri nebrou ani dnes ke svemu srdci... Dnes kdy je spravedlnost sveho statu ohrozena mafii ve state delajici si co chce je treba jiste zmeny at uz ve statni sprave ci na pozicich vedeni spravedlnosti jenz je primo zodpovedna za nastup mafii k moci na statnim postu je alarmujici ... Otazka tedy zni : Kdy se opet probudi socha svobody a prava v CR a bude zaveden rad a poradek tak aby slusni lide jenz se snazi uzivit sve rodiny poctivim spusobem dockaji svych prav a nebudou se muset obavat , ze oni sami padnou za obet systemu jenz je to nejhorsi co jsem od dob revoluce vydel... Nicmene kdy konecne soudni mafie jenz mafii v ceske republice jen pomaha bude jiz konecne odsouzena a jeji majetek bude dle prava vracen statu ... ? Demokracie je jakymsi bojem dobra ze zlem aby samotny clovek mel moznost rozvoje ... Ovsem zde se domnivm ze demokracie ma hodne daleko do toho co se zde deje ...
Věřím, že i v ČR se ta socha práva a svobody, jak ji nazýváte, probudí, i když ten proces směrem k dosažení obsahu právního státu bude ještě složitý a trnitý.
Marie Benešová
Karel H.
Dobrý den.Mám dotaz z jiného rance.Ve všech vyspělých zemích světa se ctí lidská práva.Přesto jsou rozdíly, které nechápu.Např. co platí v USA by u nás neprošlo pro jejich porušení. Dám příklad: jízda na červenou- v USA provinilec musí za trest stát na dané křižovatce s hanlivou cedulí označujic se za piráta silnic apod.Proč to nemůže projít i u nás.Nebo proč jsou zakázáné tělesné tresty.Určitá skupina lidí na nic jiného neslyší,např. když ukradou jednu věc a nic se jim nestane, krom toho, že jsou hodinu na policii,tak s klidem pokračují dal,protože necítí žádný trest, necítí,že by se tak neměli chovat. Děkuji za odpověď.
Jedná se o koncepci anglosaskou a kontinentální. Co platí v USA, nebmusí být přiléhavé pro Evropu. Tyto spory koncepcí jsou od nepaměti běžné.
Marie Benešová
honzík
Dobrý den, co říkáte již dramatické situaci v Ústeckém kraji. Mylsím si, že kajská koalice s ODS nebylo šťastné řešení. Páni z ODS politiky z ČSSD namočili do korupčních afér. Co si myslíte o panu Koudovi ? Myslíte si, že má čisté ruce? A pokud ano, tak že nepoškodí krajské volby? volič ČSSD
Po boji je každý generálem, to ukáže čas, zda koalice byla, či nebyla šťastným řešením. Pokud jde o pana Koudu, ctím presumpci neviny a zatím nebyl na stůl položen důkaz o jeho vině.
Marie Benešová
Patrik
Dobrý den, paní doktorko, můžete prosím jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit drb, že jste se svého času scházela s premiérem Topolánkem kvůli obavám z nahrávání či odposlechu v sauně? Děkuji.
Tento údaj považujte prosím za naprostý drb. Nikdy jsem se v sauně s panem Topolánkem nesetkala. Pouze mne oficiálně pan Topolánek kontaktoval se žádostí o schůzku, když vypukla kauza Kořistka. Navštívil mne tehdy na NSZ a o návštěvě byl pořízen do spisu řádný úřední záznam.
Marie Benešová
Karel
Za vaší éry bylo státní zastupitelství stejným bahnem jako za nástupkyně. Nyní vystupujete kriticky, sama jste pro zlepšení neudělala vůbec nic. Máme to chápat jako čiré pokrytectví a kariérismus ?
To je Váš názor, který Vám neberu. Jsem všek toho názoru, že se podařilo rozhýbat v mé éře potírání ekonomické kriminality, proškolit specialisty a založit odbory závažné hospodářské a finanční kriminality, které složité kauzy počaly řešit. Výsledky nejsou vidět hned, ale po létech.
Marie Benešová
R. Karkožka
Dobrý den, vláda není schopná vybírat daně u bohatých, neumí řešit daňové úniky, podvody s DPH a spol. , ty peníze ji potom chybí v rozpočtu. Jaké je podle Vás řešení, jako bývalá nejvyšší státní zástupkyně jste přece musela vidět do zákulisí. Je vůbec možná razantní změna nebo čeká ČR očistec trvající desítky let? Děkuji.
Tento problém v ČR narůstá desítky let a nelze vyřešit mávnutím kouzelného proutku. Rozbít složitý systém korupčních vztahů potřebuje čas a přípravu.Máme připravenu celou řadu systémových opatření, které je třeba udělat, aby se dal problém zmírnit ( zavést specializované útvary Policie, nastavit transparentní systém veřejných zakázek, zavést majetková přiznání, zdanit neprokazatelně nabytý majetek atd )
Marie Benešová
Hozna
Jak se díváte na „levné výprodeje“ obecního majetku. Situace kdy starosta přiklepne prodej majetku obce kamarádovi tzv. za lidovku. Je podle Vás právně v pořádku, že může kdokoliv takovýto prodej napadnout a zrušit? Hozna
Je třeba vycházet ze zákona o obcích a sledovat, zda nebyl majetek odprodán za nápadně nevýhodných podmínek.
Marie Benešová
Jana Paláčková
Hezký den, vašeho Rátha odvlekli v klepetech bez nejmenších servítek, podpora policie byla i z pozice garnitury ukázková. Vaše strana reagovala podle mne dobře a díky za to. Jak se ale díváte na situaci, kdy se má šáhnout na někoho z pravice, ochota k vydání náhle mizí. Dokonce si Kalousek údajně dovolí volat vyšetřovateli a vyhrožovat mu. Svědek je najednou obžalován z mravnostního deliktu a hned se zase ukáže, že to bylo falešné obvinění. Nevadí to premiérovi, ministru spravedlnosti, ministru vnitra…. Toto je korumpistán a dvojí spravedlnost!
Máte pravdu, v současné době je vidět jiný přístup ze strany vládní koalice k řešení svých problémů, ke kterým je vysoce benevolentní. Je to tak křiklavé, že lidé často na tento rozdíl upozorňují a jsou připraveni jej vyhodnotit v podzimních volbách.
Marie Benešová
Karel
Zdravím, politické strany mají všelijaké financování. To je řekl bych jeden ze základů pro bujení korupce. Jaké je podle Vás řešení, co dělá vaše partaj pro vlastní sebeočistu. Karel
V naší koncepci boje s korupcí je zakomponován tento problém tak, že politická strana musí mít transparentní účet, limity na své kampaně a celkový transparentní mechanismus svého financování. Podrobnosti najdete na našich web. stránkách.
Marie Benešová
Novák
Lobbing v českém podání se trochu podobá divokému západu, nic proti věci samotné, ve světě je to běžné, jaký ale máte názor na toto spojení vysoké politiky a byznysu.
Pokud jde o lobbing v ČR, souhlasím s tím, že je v současné době nekontrolovatelný a vyvstala potřeba jeho regulace. Proto má ČSSD ve svém programu upravit tento jev zákonem o regulaci lobbingu, který je v nástinu zpracován.
Marie Benešová
Eva K.
Jaký máte názor současný stav a politizaci justice?
Bohužel, v současné době se politika výrazně vtírá do justice a někteří politici si k justičním orgánům a PČR dovolují víc, než v minulosti. Viz. telefonáty pana Kalouska a další. Tyto jevy je třeba důsledně odmítat. Proto také ČSSD vyvolala další hlasování o nedůvěře vládě.
Marie Benešová
kapoun
Dobrý den, jaký máte názor na nedávnou kauzu praktik v Ústeckém kraji, mám na mysli údajnou dohodu o rozdělování dotací mezi kraji, padla obvinění z obou stran?
Mám za to že problém v Ústeckém kraji je ze strany vlády a další konkurenční opozice záměrně zveličován a stal se součástí již podzimního volebního klání. V Ústeckém kraji je příliš mnoho ambiciozních politiků, kteří si pomýšlejí na křeslo hejtmana, které je jen jedno.
Marie Benešová
Jirka
Myslíte, že s příchodem Bradáčové začnou na zastupitelství čistky a co staré kauzy? Jirka
Nemyslím si, že s nástupem paní Bradáčové nastanou na VSZ Praha čistky. Určitě lze očekávat, že nová paní vrchní st. zástupkyně si vytvoří kolem sebe team svých lidí a obsadí proto dvě opuštěná křesla náměstků tak, aby se jí dobře pracovalo. ostatně to již avizovala.
Marie Benešová
HelmutX
Dobrý den, chvíli to vypadalo, že Bradáčová je koněm ODS a TOP, při jejím jmenování na to ale dost skřípalo. Co od ní může veřejnost čekat?
Já od paní Bradáčové očekávám nestrannost, spravedlivost v rozhodování a novou invenci, kterou VSZ Praha potřebuje jako sůl. Věřím, že právě takové prvky na VSZ Praha přinese.
Marie Benešová
Jaroslav Skoupil
Hezký den, jako bývalá nejvyšší státní zástupkyně, souhlasíte se jmenováním Bradáčové? Koho jiného byste navrhla vy?
Již 7 let nejsem v pozici NSZ, tak nebudu žádné jméno rozhodně zmiňovat. Jak jsem řekla, je důležité, že paní Bradáčové věří pan NSZ Zeman. To je podstatné.
Marie Benešová
Josef
Dobrý den, Proč jste jako Nejvyšší státní zástupkyně vydala pokyn, aby trestní oznámení na soudce a státní zástupce byla řešena jen jako podněty ke kárným řízením. Nemyslíte si, že jste tak sama přispěla k vytvoření kast nedoktnutelných (viz převážně komické rozsudky NSS v kárných řízeních), kdy ted sama se vydávate za bojovnici proti justiční mafii? Díky za odpověd, pokud bude nějaká!
Tento dotaz se opakuje již po řadu let. Já jsem takovýto pokyn obecné povahy nevydávala, vydali jej již moji předchůdci a za mne byl toliko novelizován v kontextu další praxe. Každé podání, které byť bylo nazýváno laicky trestním oznámením bylo posuzováno důsledně podle jeho obsahu, nikoliv názvu, jak ostatně striktně ukládá trestní řád.
Marie Benešová
petr
Chtěl bych se zeptat co nám může socialista říct o stavu české justice.
Stav české justice lze samozřejmě zlepšovat, neboť nevyvolává v lidech uspokojení. Především je potřeba justici chránit před politickými zásahy a bránit její nezávislost.
Marie Benešová
Petr
Myslíte si, že by státní zastupitelství měla postupovat v souladu s nálezy ústavního soudu, nebo se jimi řídit nemusí? V některých případech se mi zdá, že se státní zástupci tváří, jakoby Ústavní soud neexistoval a necítí se být vázáni ani článkem 89 odst. 2 ústavy, který závaznost nálezů stanovuje pro všechny osoby a orgány.
Státní zástupci by měli respektovat nálezy ÚS a věřím, že je respektují. Sama se s touto problematikou setkávám jako advokátka a zatím se mi nestalo, že by nebyla judikatura ÚS respektována.
Marie Benešová