Poslanci mandátového a imunitního výboru už možná nebudou dostávat vlastní kopie policejních žádostí o vydávání jejich poslaneckých kolegů ani například přepisy policejních odposlechů.
Na takovém opatření se v úterý mimo jiné shodli ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec a šéf mandátového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věc ale bude muset ještě projednat celý mandátový výbor, který se sejde v září.
Martinec na schůzce Sobotkovi navrhl také další čtyři opatření, která by měla zamezit dosavadním masivním únikům podrobností z policejních spisů. Slíbil navíc, že policie omezí počet osob s přístupem k žádostem o vydávání zákonodárců.
Náměty, které Martinec přednesl, podle Sobotky projedná mandátový a imunitní výbor a zaujme k nim postoj. Na domluvě podle něj například bude, zda má policie často obsáhlé spisy do parlamentu vozit celé i s podklady či zda si výbor vyžádá jen tu část, která bude pro rozhodování relevantní.
"Pokládám za zbytečné, aby se množily přepisy odposlechů pro členy výboru," poznamenal Sobotka na tiskové konferenci. Není podle něj ani "nezbytně nutné", aby byla rozmnožována poměrně podrobná policejní žádost. "Myslím si, že podobně jako je tomu se spisem, se mohou členové výboru s žádostí seznámit na sekretariátu výboru," dodal.
Do médií se v minulých měsících dostala řada podrobností, včetně přepisů odposlechů, z policejních žádostí o vydání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, kterého policie stíhá kvůli přijetí úplatku za zmanipulování veřejné zakázky na opravu buštěhradského zámku a dalším trestným činům. Unikly také podrobnosti o případu poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové, obviněné v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA.
Sobotka dnes zdůraznil, že se zatím dá jen spekulovat, odkud podrobnosti ze spisů unikly. Šéf protikorupční policie Martinec po schůzce novinářům řekl, že při prověřování případů, v nichž figuruje poslanec či senátor, bude mít spis jiný režim. "Bude velmi zúžen okruh osob, které se s tímto spisovým materiálem seznámí," vysvětlil.
Případnou žádost o vydání k trestnímu stíhání prý dostane okamžitě na stůl buď Martinec, nebo jeho náměstek, kteří ji podepíší a nejkratší cestou odešlou do příslušné parlamentní komory.
"Myslím si, že tady můžeme provést taková opatření, aby zbytečně neunikaly informace, které by mohly komplikovat policejní vyšetřování," konstatoval Sobotka. Výbor však podle něj musí problematiku projednat a závěry Sobotka sdělí Martincovi. Výbor pak stanoví přesnější pravidla pro nakládání se všemi dokumenty, které sněmovna od policie dostane. "Nebude to žádná revoluce," dodal Sobotka.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist