Doba bezplatných Opencard skončí už za několik dnů. Lidé z metropole za vydání či výměnu karty zaplatí od srpna stovku. Pokud si ji nechají zaslat poštou, přidají ještě padesátikorunu navrch.

Za kartu spojenou s řadou pochybností, zejména okolo pořizovací ceny a dodavatele služeb, se začne platit poprvé od začátku jejího používání v roce 2008.

"Od 1. srpna bude poplatek vybírán v hotovosti v Zákaznickém centru Opencard, a to buď při podání žádosti a nebo při převzetí karty," upřesňuje mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Zpoplatnění karty schválili pražští radní na konci května.     

Pražané za své peníze ale zatím nedostanou nové služby. Nyní Opencard používají zejména jako tramvajenku nebo průkazku do Městské knihovny. Další dvě služby - placení parkovného či přehled dopravních přestupků - uživatele příliš nezaujaly. Na kartu je možné v metropoli získat i slevy v některých obchodech.

Novinkou je pouze skutečnost, že majitelé anonymních karet či těch bez vedení údajů v centrální evidenci, budou moci své karty při ztrátě zablokovat.

 

"Tím se sjednocují tolik kritizované podmínky užívání těchto typů karet s osobními kartami," říká mluvčí Králová. Zablokování umožní speciální kód.

Držitelé tohoto typu karet vydaných před prvním srpnem letošního roku mohou v Zákaznickém centru požádat o vygenerování kódu. To bude zdarma.