Herečka Táňa Fischerová se stane vedle europoslankyně Zuzany Roithové a šéfky strany Suverenita Jany Bobošíkové třetí ženskou kandidátkou na funkci prezidenta. Serveru Parlamentní listy řekla, že pokud její podporovatelé dají dohromady potřebných 50 000 podpisů, historicky první přímé volby hlavy státu v Česku se zúčastní. Jako prezidentka chce usilovat hlavně o návrat mravnosti a etiky do mezilidských vztahů a politiky. Podle nedávno zveřejněných anket by čeští voliči rádi na Hradě viděli ženu.

"Zvažovala jsem to dlouho, ale už to nechci odkládat. Tento týden to asi oficiálně ohlásím. Půjdu do toho, protože na mě v tomto ohledu tlačí dost lidí. Osobně bych do toho nešla, neboť na té funkci nevidím nic moc úžasného. Ale je pravda, že jsem spousty věcí nedělala, protože jsem sama chtěla, ale protože mě k tomu vyzývali ostatní a vehementně na tom trvali," řekla serveru Fischerová. Chce prý ukázat lidem, že i politiku lze dělat slušně. Záležet podle ní bude na tom, zda lidé, kteří by ji na Hradě rádi viděli, nasbírají dostatek podpisů pod volební petici.

Lidé chtějí ženu

Fischerová je herečkou, recitátorkou a moderátorkou řady charitativních akcí. Popularitu jí přinesly především Adventní koncerty. Působila také jako poslankyně koalice US-DEU a lidovců, je činná v řadě občanských sdružení. Nedávno oslavila pětašedesátiny.

Podle některých průzkumů veřejného mínění by lidé na Hradě rádi viděli ženu. Roithová, která zahájila kampaň v uplynulém týdnu, ani Bobošíková v současnosti mezi favority nepatří, naznačují průzkumy. Podle nich jsou jimi naopak bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer, někdejší premiér ČSSD Miloš Zeman a ekonom Jan Švejnar, ten však kandidaturu teprve zvažuje. Soupeřit o přízeň budou s kandidáty ČSSD Jiřím Dienstbierem a ODS Přemyslem Sobotkou, s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a bývalým ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Dlouhým.

 

První přímá volba českého prezidenta se uskuteční začátkem příštího roku.