Jedenáct nových českých velvyslanců se v brzké době ujme funkce. Objeví se mezi nimi i Martin Povejšil, jenž jde na české zastoupení při EU místo Mileny Vicenové, a bývalý ministr obrany Jiří Šedivý, který vystřídá právě Povejšila u mise v NATO. Informaci sdělilo ministerstvo zahraničí.

Vicenová působí při EU od roku 2008, skončí tedy po čtyřech letech v době, která bývá obvyklá. Povejšil vedl české zastoupení při NATO od roku 2009.

Českou misi v Chorvatsku povede Martin Košatka, který nahradí jiného exministra obrany, Karla Kühnla. Nový velvyslanec bude také v Norsku, kam odjede Milan Dufek. V Makedonii bude Česko zastupovat Miroslav Rameš, v Estonsku Richard Kadlčák.

Rovněž v Asii a v Jižní Americe budou personální změny. Novým velvyslancem v Uzbekistánu bude Hynek Pejcha. Pro zastupování v Thajsku byl jmenován Vítězslav Grepl a ve Vietnamu Martin Klepetko.

Velvyslanectví v Mongolsku povede Ivana Grollová. Diplomat Petr Kopřiva se stal novým šéfem české mise v argentinském hlavním městě Buenos Aires.

Osud Koláře zůstává nejasný

Ve čtvrtek se objevila v internetové verzi deníku E15 informace o tom, že by měl v Rusku letos, tedy předčasně, skončit velvyslanec Petr Kolář.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to sice nepotvrdil, nicméně v Černínském paláci se o možnostech změny na tomto postu hovoří. Petr Kolář se odmítl ke svému případnému odchodu vyjádřit. Podle některých spekulací by mohl odejít na podzim.