Ruzyňské letiště v Praze hlídá od středečního večera víc policejních hlídek. Vedení cizinecké policie je nasadilo po středečním atentátu na izraelské turisty na letišti v bulharském Burgasu. Přísnější dohled je i na ostatních českých mezinárodních letištích.

"Přijali jsme bezpečnostní opatření spočívající v navýšení počtu policistů a hlídek pyrotechniků v letištních halách o několik desítek. Budou platit až do odvolání," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

"V současné době nemáme žádné informace o tom, že by podobné nebezpečí jako v Bulharsku hrozilo i v České republice, takže zavedená opatření mají čistě preventivní charakter," zdůraznila.

Zesílená bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti se netýkají pouze letů směřujících do Bulharska, ale i do všech ostatních destinací.

Asociace cestovních kanceláří ujišťuje, že v oblasti žádné nebezpečí nehrozí a turisté nemusí mít obavy o svou bezpečnost, nebo dokonce dovolenou předčasně ukončovat.

"Všichni víme, že se nejedná o první útok na izraelské turisty v zahraničí. V tomto případě není hlavní, kde se útok stal, ale na koho byl namířen. Tudíž to, co se stalo v Burgasu, se může stát kdekoliv jinde, klidně v Praze," uvedl mluvčí asociace Jan Papež.

Turisté cestující do Burgasu však musí počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními, která byla v oblasti po útocích zavedena. "Opatření se projeví především v delší čekací době při odbavení na letišti nebo omezeném pohybu na místech s vysokou koncentrací lidí," upřesnil Papež.

Jako prvním zkomplikoval útok počátek dovolené turistům, kteří ve středu odpoledne letěli z Prahy do Burgasu. "Jejich letadlo muselo být odkloněno na letiště ve Varně, čímž nabralo zhruba hodinové zpoždění. Cestující pak byli do jejich cílové destinace dopraveni zvláštním autobusem," vysvětlil Papež.

Letiště v Burgasu by se podle informací České televize mohlo otevřít dnes večer po 18. hodině. "Lety jsou přesměrovány do Varny, postihlo to přinejmenším dva české lety," uvedl český velvyslanec v Bulharsku Pavel Vacek. Pro turisty je zajištěna náhradní doprava autobusy z Varny, čímž se ale prodlužuje čas dopravy na místo dovolené, s čímž musejí turisté počítat.

Bulharské ministerstvo vnitra potvrdilo, že šlo o atentát, který byl namířen na autobus, v němž se na letišti přesouvali turisté. Podle posledních informací má útok na svědomí sebevražedný atentátník. Při útoku byly zasaženy tři autobusy. Jeden explodoval a dva zachvátily plameny.

Související