Řidiči mohou už od pátečního rána využít při cestě na ruzyňské letiště hlavní silniční tah - Evropskou ulici. Silničáři oproti odhadům urychlili její otevření pro automobilovou dopravu poté, co se tam v neděli propadla vozovka.

Původně se předpokládalo, že se po Evropské začne znovu jezdit až kolem pátečního poledne. "Evropská je otevřená," ohlásil po šesté hodině ranní přímo z místa reportér serveru IHNED.cz.

Dopravní podnik mezitím ve čtvrtek obnovil provoz tramvají a autobusů. Od pátku cestujícím znovu začnou sloužit všechny zastávky jako obvykle.

Propad se objevil v neděli na křižovatce s Horoměřickou ulicí, kde firma Metrostav hloubí prodloužení trasy metra A. Podle dosavadních závěrů ale nemá se stavbou nic společného.

Způsobily jej zřejmě dutiny pod vozovkou, do nichž při vydatných deštích natekla voda. Policie případ vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Nestabilní podloží

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) nelze podobným propadům zcela zabránit. Pod Evropskou ulicí je totiž nestabilní podloží. "Opravuje se častěji, než je běžné," uvedl tento týden. Odborníci proto pomocí ultrazvuku a dalších metod prověřili i další místa.

Dělníci v pondělí zalili díru betonem, podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka se do ní vešlo 52 krychlových metrů materiálu. Poté podloží zpevnili injektážemi a ve čtvrtek dokončili asfaltový povrch vozovky.

Trasa A pražského metra, která nyní končí ve stanici Dejvická, má po prodloužení vést až do Motola. Jedna z nových stanic má vzniknout právě u křižovatky Evropské a Horoměřické.

Propad Blanky

V Praze se v minulých letech propadla zem při výstavbě tunelového komplexu Blanka, který rovněž staví Metrostav.

Dvakrát se tunel propadl v roce 2008 ve Stromovce, před dvěma lety pak nedaleko Pražského hradu. Metrostav za to dostal milionovou pokutu od Českého báňského úřadu, dalších asi 9,56 milionu korun zaplatil Praze.