S nadsázkou přijímané úvahy Tomia Okamury o účasti v prezidentské volbě začaly fakticky hýbat kláním, k němuž dojde na začátku příštího roku. Tím, že podnikatel upřel svoji aktivitu na boj o senátní křeslo, vylepšil šance dalších kandidátů.

Miloš Zeman a ekonom Jan Švejnar si zhruba o čtyři procenta polepšili. "To bylo mimo jiné způsobeno odchodem Tomia Okamury, který ohlásil svou kandidaturu v senátních volbách, a přinejmenším dočasně tak odstoupil z prezidentského klání," uvedla agentura Median.

Mezi lidmi i nadále v průzkumech jasně vede Jan Fisher, někdejší předseda Českého statistického úřadu, který se po pádu Topolánkovy vlády stal v roce 2009 úřednickým premiérem. Agentura Median mu v aktuálním měření přiřkla v hypotetickém prvním kole volby podporu 32 procent voličů.

Průzkum v číslech

Jan Fischer 32 %

Miloš Zeman 17 %

Jan Švejnar 15,5 %

Přemysl Sobotka 7,5 %

Jiří Dienstbier 6 %

Karel Schwarzenberg 5,5 %

Někdejšího sociálnědemokratického premiéra, nyní důchodce z Vysočiny, Miloše Zemana by volilo 17 procent lidí, Jana Švejnara pak 15,5 procenta.

Podle agentury je Fischer jako prezidentský kandidát přijatelný pro nejširší skupinu občanů. Mezi tři nejpřijatelnější ho zařadilo 54 procent pravděpodobných voličů. Jeho konkurent Švejnar je přijatelný pro třetinu občanů a Zeman pro 29 procent lidí.

K volebním urnám by šlo 67 procent voličů, o 6,5 procentního bodu více než v květnu. Do průzkumu se zapojila téměř tisícovka občanů starších 18 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist