Telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na policii v souvislosti s vyšetřováním nákupu letadel CASA se možná bude zabývat sněmova na mimořádné schůzi. O jejím svolání uvažují Věci veřejné (VV). V úterý to oznámila šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. Podle ní důtka, kterou Kalouskovi udělil premiér Petr Nečas (ODS), nebyla dostatečná.

"Domníváme se, že chování ministra financí je hluboko za hranicí demokratického systému. V jakékoliv jiné zemi by byl takovýto ministr okamžitě a na místě odvolán," prohlásila Klasnová. Kalousek se podle ní také dopustil ovlivňování, když v médiích označil vyšetřovatele jako "zkorumpované provokatéry".

Miroslav Kalousek připustil, že vyšetřovateli Jiřímu Mazánkovi volal. To, že by na něj měl vyvíjet nátlak, ale odmítá. V pondělí předal podnět generální inspekci bezpečnostních sborů, aby tvrzení, které označuje za "policejní provokaci" prošetřila. Zároveň také požádal o prošetření informací týdeníku Respekt, podle kterého se člověk spojený s ministerstvem snažil detektivovy nadřízené přesvědčit o nevině své stranické kolegyně Vlasty Parkanové.

O vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové bude sněmovna jednat ve středu.  Vydání už ale doporučil mandátový a imunitní výbor. "Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, jak tam bude ministr financí reagovat na připomínky opozice," řekla Klasnová.

Kalouskovo chování překročilo meze i podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik navíc dodal, že v případě nevydání Parkanové ke stíhání by mělo přijít hlasování o nedůvěře vládě.

Klasnová zároveň připustila, že koalice může zahájení mimořádné schůze zablokovat neschválením jejího programu. "Měla by být iniciována tak jako tak. Mělo by se hovořit o chování ministra financí Kalouska," dodala Klasnová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist