Naše země potřebuje změnu, důvěra v politiky klesla pod bod mrazu.
Ekonom a bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer nešetřil kritikou českých poměrů, když v pondělí zahájil petiční akci, s jejíž pomocí chce získat padesát tisíc podpisů obyvatel České republiky a stát se tak oficiálně zaregistrovaným kandidátem na prezidentský post.
"Nedůvěra v politiky je vysoká a politické strany neumějí reagovat a změnit svůj přístup. Roste proto aktivita populistů a radikálů, kteří lidem nabízejí lákavá a jednoduchá řešení. Tato situace mě hluboce netěší," řekl Fischer, který chce být "bytostně nestranickým kandidátem" a je připraven rezignovat na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
Učiní tak prý ve chvíli, kdy bude oficiálně zaregistrován jako prezidentský kandidát.
Do ČR se z Londýna, kde EBRD sídlí, Fischer vrací už nyní. Do 1. srpna čerpá v bance dovolenou, od té doby si do rezignace bere neplacené volno.
"Abych mohl více mluvit s lidmi, více se s nimi setkávat, poznávat jejich názory, vracím se z Londýna do Čech," vysvětlil Fischer.
Pokud jde o financování své prezidentské kampaně, spoléhá muž, jenž vede předvolební průzkumy, na dobrovolníky. Před novináři dnes odmítl peníze politických stran a nejasného původu. "Každá koruna v kampani má mít své jméno," prohlásil. Veřejnosti k dispozici vystavil účet s názvem Jan Fischer 2013.
Pomůže Soukup
Na tiskové konferenci sice prohlásil, že pro kampaň nevyužije žádných reklamních agentur, zdarma s ním ale bude spolupracovat například Jaromír Soukup, majitel reklamní agentury Médea, která figurovala například v nejasném financování ČSSD.
"Bude pomáhat jako Soukup, nikoliv jako Médea," zdůraznil Fischer.
Soukup byl příznivcem sociálních demokratů. V roce 2006 financoval také kampaň Strany zelených. Stál také za mohutnou reklamní kampaní Olgy Zubové a v roce 2010 nakupoval inzertní prostor pro Věci veřejné, které později dostal kvůli dluhu dočasně do insolvence.
Někdejší šéf statistického úřadu zdůraznil nestranickost, zkušenosti z exekutivy i mezinárodní politiky a snahu být případně moderním prezidentem, který ctí právní řád, odmítá projevy extremismu a snaží se politiku spojovat.
Pod petici jako první svůj podpis připojil kardiochirurg Jan Pirk, po něm Fischerova manželka Dana Fischerová či jejich syn Jan.
Z politiků, kteří oznámili úmysl se o křeslo po Václavu Klausovi na počátku příštího roku ucházet, zatím 50 tisíc podpisů získal jen někdejší premiér Miloš Zeman. Mezi těmi, kdo hodlají do boje o Hrad vstoupit, je například i ekonom Vladimír Dlouhý.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist