V noci na pondělí zatarasily padlé stromy a větve některé silnice a železniční tratě v Česku, jinde voda zaplavila vozovku. Na vině jsou silné bouřky, které se prohnaly republikou.

Nejvážnější situace po nočních bouřkách je na železniční trati z Chocně do Týniště nad Orlicí ve východních Čechách. Spadlé stromy tam zatarasily koleje na pěti místech.

"Provoz tam bude přerušen zřejmě celé dopoledne," upozornil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Halla.

Kvůli následkům noční bouřky stále zůstává neprůjezdná také železnice mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou na Českobudějovicku. Jen po jedné koleji vede doprava na trati z Vyššího Brodu do Loučovic a na Olomoucku z Červenky do Štěpánova. 

Celkem byla časně ráno železniční doprava přerušena asi na sedmi místech kvůli spadlým stromům, poruše trakčního vedení nebo přerušení dodávky elektrické energie.

"Většinu tratí už se podařilo zprovoznit. V současné době jsou zcela neprůjezdné dva úseky, na dalších vedeme dopravu po jedné koleji," řekl Halla.

Hasiči vypátrali také dvě osoby, které se večer na několik hodin ztratily na lipenské přehradě s katamaránem. "Večer po deváté hodině byly nalezeny v pořádku na břehu," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Popadané stromy a větve přerušily dopravu na jihu Moravy u Znojma, ve východních Čechách na trati mezi Ústí nad Orlicí – Letohrad, ve středních Čechách nejely vlaky ze stanice Stará Boleslav do stanice Dřísy. Na většině míst s výlukami vlaky nahradila autobusová doprava.

 

Na Pardubicku a Prostějovsku utrhla bouřka střešní krytiny rodinného a bytového domu.

Spadlé stromy omezily dopravu na silnicích. Hasiči odstraňovali například spadlé stromy u Štěpánkovic na Opavsku, kde přerušily provoz dva ležící kmeny.

V Újezdu u Chocně na Orlickoústecku padlý kmen způsobil dopravní nehodu. V Boskovicích na Blanensku zaplavila voda vozovku v ulici Komenského a silnice musela být uzavřena.