Armádní speciál přivezl v sobotu poslední raněné Čechy, kteří před týdnem havarovali na chorvatské dálnici na cestě na Makarskou riviéru. Stroj nejprve letěl do Zadaru, kde na palubu naložil ženu, která se od nehody léčí v nemocnici v Gospiči. S pacientkou byla v Chorvatsku její dcera. Armádní Airbus A-319 poté přeletěl do chorvatského hlavního města Záhřebu. V metropoli na palubu přibral dvě sestry. Zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším následkům sobotní nehody. Druhá je na tom podle ošetřujících lékařů ze záhřebské nemocnice lépe.
Ostatní turisté do ČR přiletěli armádním speciálem minulou neděli, nebo byli převezeni v týdnu sanitkou. Někteří pacienti nadále zůstávají v nemocnicích v České republice. V péči lékařů Vojenské nemocnice v Brně zůstávají dva ranění turisté. Měli by být propuštěni začátkem příštího týdne. V pražské Ústřední vojenské nemocnici zůstává těžce zraněná šedesátiletá žena.
Na palubě speciálně upraveného letounu byli tři vojenští anesteziologové, tři zdravotní sestry a psycholog. Stroj byl pro dnešní let upraven do verze označované jako "medevac", kdy byl vybaven dvěma lůžky pro lehčeji zraněné a dvěma jednotkami označovanými jako PTU, u nichž je k dispozici třeba kvalitní plicní ventilátor, odsávačka nebo monitor základních životních funkcí. Součástí sestavy je mimo jiné také také špičkový defibrilátor, díky němuž lze podporovat srdeční činnost.
Autobus, kterým jelo 51 lidí, havaroval před týdnem na dálnici A1 ve středním Chorvatsku.
Allianz vyplatí kvůli nehodě autobusu v Chorvatsku desítky milionů. I nepřipoutaným - čtěte ZDE
Chorvati propustili z nemocnice další českou turistku. Šest zraněných z autobusu zůstává - čtěte ZDE
Nehodu nepřežilo osm lidí, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist