Vláda v úterý schválila návrh ministerstva dopravy na zadání prvního dálničního projektu financovaného ze soukromých peněz. Úřad nyní začne pracovat na dokumentaci k výběru zhotovitele. Ten by podle odhadu ministerstva mohl být znám do konce roku.

Výstavba necelých 19 kilometrů dálnice mezi Bošilcem a Borkem na rozestavěné D3 spojující Prahu s rakouskými hranicemi bude podle odhadů ministerstva dopravy stát kolem pěti miliard korun.

Tuto částku nezaplatí stát, ale soukromý investor. Od státu poté bude dostávat peníze za její provozování. Samotná stavba nového úseku by podle úřadu měla začít na jaře 2014 a dokončená by měla být po dvou letech.

Použití privátních peněz na dostavbu páteřního dálničního spojení je podle ministerstva vhodné hned z několika důvodů. Především umožňuje postavit potřebné komunikace i v době, kdy na to kvůli ekonomické situaci nejsou prostředky ve státním rozpočtu. Zároveň je to příležitost pro stavební společnosti, které se za nynějšího stavebního útlumu potýkají s poklesem zakázek.

Projekt má však i své kritiky. Mnozí z nich poukazují, že s touto formou financování mají ostatní státy v regionu neblahou zkušenost. "Zjednodušeně lze říci, že PPP je vždycky prodělek pro stát. Je to nevhodné skryté zadlužování státu," kritizuje odborník na dopravní plánování Petr Firbas. Právě on stojí například za iniciativou, která vyústila u soudu ve zrušení dopravních plánů Jihomoravského kraje.

Projekt spolupráce soukromníků a státu na D3 kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Stát za projekt už zaplatil od roku 2003 nejméně 120 milionů a ministerstvo dopravy podle NKÚ neprokázalo výhodnost projektu. Opatrný je nyní premiér Petr Nečas, který varoval, že k zavádění projektů PPP je třeba přistupovat "s velkou opatrností."

Ministerstvo dopravy ale i přes varování úspěchu věří. "Může to být první vlaštovka, projekt je dobře připravený," říká ministr dopravy Pavel Dobeš.

Celá dálnice D3 má měřit 170 kilometrů. Zatím je v provozu asi dvacetikilometrový úsek u Tábora a staví se 25kilometrová část mezi Táborem a Veselím na Lužnicí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist