Přestože zákulisní počty mandátového a imunitního výboru už hovoří jasně a jeho členové podle všeho doporučí poslancům zbavit místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou imunity, oficiální stanovisko zřejmě tento týden ještě nepadne.

Výbor se kvůli kauze údajně předraženého nákupu armádních letounů CASA sešel ve středu. „Je dost možné, že se ještě nerozhodne,“ řekl serveru IHNED.cz člen výboru Marek Benda z ODS.

Podle Jiřího Skalického je hlavním středečním úkolem výboru vyslechnout Vlastu Parkanovou. „Pokud je aktuální dohoda, která ještě v pátek platila, pak výbor rozhodne až v červenci před schůzí sněmovny,“ dodal Skalický, Parkanové spolustraník z TOP 09.

Státní aparát brzdí opozici

Aby výbor změnil plány, o to usilují především opoziční členové výboru z ČSSD a KSČM, kteří chtějí případ poslancům předat bez odkladů.

Jejich snahu o urychlení ale brzdí těžkopádná státní administrativa. Výbor totiž zatím nemá k dispozici všechny podklady, které si na nadcházející zasedání od příslušných úředníků vyžádal.

Jde zejména o vyjádření ministerstva obrany, dále o závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který v minulosti přezkoumával vyzbrojovací zakázky včetně nákupu letounů CASA, a také o materiál z Úřadu vlády, který popisuje stanovisko auditorů z Evropské komise.

„Vím zatím jen o tom, že jsme obdrželi minulý týden spis od policie a v pondělí i vyjádření ministerstva financí společně s bonusem, stanoviskem Ústavu státu a práva. O dalších materiálech nemám povědomí,“ přiznal komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Výbor je pro vydání...

I bez toho je už ale zřejmé, že výbor sněmovně doporučí, aby Vlastu Parkanovou vydala. V osmnáctičlenném orgánu má většinu opozice, která pro vydání hlasovat bude – osm členů z ČSSD a KSČM doplnili ještě véčkaři Radek John a Jana Drastichová.

„Jsme jednoznačně pro vydání Vlasty Parkanové policii. Pokud by ji sněmovna nevydala, už nikdy by se kauza nákupu letounů CASA nerozpletla,“ řekl předseda VV Radek John.

Sociální demokrat Jeroným Tejc je rovněž pro vydání, nechává si ale otevřená zadní vrátka. Chce si nejprve poslechnout obhajobu Parkanové. "Teprve poté se definitivně rozhodnu. Dříve ne, to by nebylo korektní," uvedl Tejc ve středu ráno v České televizi.

...rozhodne až sněmovna

Stanovisko mandátového a imunitního výboru nemá závazný charakter. Poslancům pouze doporučí, jak by posléze měli ve sněmovně hlasovat. Tam už má na rozdíl od výboru většinu koalice, ovšem ani ta zatím není ve svých postojích jednotná.

Místopředsedkyně Věcí veřejných (VV) Kateřina Klasnová požádá všechny poslance VV, aby hlasovali pro vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání. Strana nechce, aby se kauza nákupu letadel CASA zametla pod koberec. Sněmovna nemá suplovat rozhodnutí soudu, řekla novinářům Klasnová.

"Není na nás politicích, abychom hodnotili jednotlivé důkazy, ani abychom rozhodovali, které právní interpretace jsou správné. To je přece věc soudu," dodal šéf VV Radek John, podle něhož byl do rozhodování o prodeji zapleten i ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09).

Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády reagoval slovy, že "výkřiky čtvrté cenové skupiny nekomentuje".

Vlastu Parkanovou chce policie obvinit kvůli tomu, že před čtyřmi lety při nákupu armádních dopravních letounů CASA nenechala zpracovat znalecký posudek na ocenění a státu tak způsobila škodu za 658 milionů korun.

Někteří právní experti však v minulých dnech uvedli, že posudek podle zákona nepotřebovala.