Šéf české diplomacie a TOP 09 Karel Schwarzenberg očekává, že vládu může čekat velký koaliční spor kvůli názorům na hlubší integraci v Evropské unii. Ministr zahraničí chce, aby Česká republika zůstala v jádru EU.

"Já jsem toho názoru, že jediná reálná možnost, která by byla prospěšná pro Českou republiku, je, že zůstaneme v tvrdém jádru Evropské unie," prohlásil ministr v Lucemburku.

"Jinou cestu považuji opravdu za nevýhodnou a nebezpečnou pro Českou republiku," dodal. Současně ale Schwarzenberg připustil, že nejsilnější vládní strana ODS premiéra Petra Nečase věc možná vidí trochu jinak.

"Pan premiér má vlastní myšlenky, jsou to myšlenky jistého křídla ODS, které musí bránit," podotkl šéf TOP 09.

Podle něj je ale nezbytné, aby kabinet vystupoval v této věci jednotně. Na dotaz, zda je vzhledem k rozdílným pohledům možné se v rámci koalice na postoji shodnout, Schwarzenberg řekl: "Uvidíme, jestli se dohodneme. Může být, že z toho opravdu velký koaliční spor nastane."

O nutnosti prohloubení politické, ekonomické a fiskální unie se v Evropské unii v poslední době hovoří kvůli pokračující dluhové krizi a jejím dopadům na evropské hospodářství.

Z mnoha stran zaznívá, že bez hlubší integrace, která by mohla znamenat i předání dalších pravomocí EU, není možné se v budoucnu podobných problémů vyvarovat. O této věci budou na summitu ve čtvrtek a v pátek jednat i šéfové států a vlád sedmadvacítky, včetně premiéra Nečase.

Schwarzenberg podotkl, že vývoj je nyní v Evropě velmi překotný, neboť vše urychlují hospodářské problémy.

"Nemůžeme nekonečně kličkovat," řekl o potřebě dohodnout se na českém postoji. Pokud se to nepodaří, pak podle ministra "nastane velice obtížná situace".

Související