Kancelář prezidenta republiky musí zveřejnit platy a odměny svých zaměstnanců. Rozhodl o tom v pátek Městský soud v Praze, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Právě LN se téměř rok domáhaly odtajnění platových podmínek prezidentova tajemníka Ladislava Jakla a vicekancléře Petra Hájka. Prezidentská kancelář však argumentovala tím, že jí to nedovoluje zákon.

Deník požadoval zveřejnění platů vysoce postavených pracovníků Hradu na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z loňského července, že "za příjemce veřejných prostředků je nutno považovat i státem placené zaměstnance".

Kancelář přesto odmítala částky uvést. "Stále platí, že nám zákon nedovoluje platy a odměny zveřejňovat," řekl deníku již dříve mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Městský soud však zveřejnění platů Hradu nařídil. Předsedkyně soudního senátu Eva Pechová se odvolala na zmíněný verdikt NSS.

"Jeho argumentace je jasná. V tomto případě se navíc jedná o významné funkcionáře na vedoucích pozicích," sdělila. Občané podle ní mají nezpochybnitelné právo na informace o platech úředníků.

Hrad musí údaje o výši platů poskytnout deníku do 15 dnů a zaplatit 3000 korun za náklady řízení. Kancelář může ještě podat kasační stížnost, která ale nemá odkladný účinek.

Hrad se nechtěl k rozsudku vyjadřovat, dokud neobdrží jeho písemnou podobu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist