Hrubá marže společnosti Omnipol, která zprostředkovala nákup letadel CASA pro české ministerstvo obrany, je k dnešnímu dni 85 milionů korun, uvedl v úterý generální ředitel společnosti Michal Hon.
Popřel tak, že by Omnipol ze zakázky utržil stamiliony, jak informovala některá média. "Nedostali jsme provizi ani 890 milionů, ani miliardu," řekl Hon.
Zakázka podle něj není předražená a nejsou v ní žádné "tajemné peníze", které by sloužily například k uplácení politiků.
Hrubou marži, kterou chtěl z dodávky získat, si Omnipol stanovil na čtyři procenta, informoval Hon. Současná marže je údajně nižší, dosahuje 3,36 procenta.
"Teprve po odečtení dalších vlastních nákladů Omnipolu z hrubé marže dojdeme ke stanovení zisku," uvedl Hon. Přesný finanční objem, který firma za zprostředkování nákupu dopravních letounů pro ministerstvo obrany utržila, ale nesdělil.
Celkový objem zakázky na nákup letounů C-295M CASA činil tři miliardy korun bez DPH. Z celého kontraktu zbývá dodat už jen systém ochrany proti naváděným raketám, známý pod zkratkou DAS.
Omnipol od ministerstva obrany do dnešního dne inkasoval zhruba 2,86 miliardy korun, španělskému výrobci letadel zaplatil asi 2,54 miliardy Kč. Rozdíl mezi těmito částkami je 324 milionů korun.
Z této sumy Omnipol zaplatil 105 milionů na DPH za jeden z letounů, který byl vyměněn za pět českých bitevníků L-159. Dalších 133 milionů korun společnost vydala na bankovní náklady a fixaci kurzu koruny vůči euru, uvedl Hon.
Zavádějící posudek
Zástupci firmy Omnipol se ohradili také proti tvrzení, že nákup letounů CASA byl předražený. Obvyklou cenu strojů totiž podle nich není možné určit.
"Pro civilní účely se sice používá starší typ letounu C-235, ten je ale méně výkonný než C-295M, který koupilo ministerstvo obrany," uvedl Michal Hon.
Analýza firmy American Appraisal, podle které přišel stát při předraženém nákupu letadel CASA o 658 milionů korun, vychází navíc z veřejných zdrojů, které mohou být podle zástupců společnosti Omnipol zavádějící. Firma proto znovu vyzvala odpovědné orgány ke zveřejnění posudku.
Stát může vymáhat miliony za nákup letounů CASA. Ne po Parkanové, ale po Omnipolu - čtěte ZDE
Jak stát kupoval letouny CASA? Tady je smlouva, kvůli níž policie stíhá Parkanovou - čtěte ZDE
EKONOM: Posudek, kvůli němuž policie viní Parkanovou, chybí i u jiných nákupů - čtěte ZDE
American Appraisl na rozdíl od Omnipolu tvrdí, že obvyklou cenu letounů CASA C-295M, které armáda pořídila, stanovit lze. Deníku Mladá fronta Dnes to v pondělí řekl ředitel české pobočky American Appraisal Jiří Krch.
Posudek podle něj vycházel z toho, za jakou cenu výrobce stroje prodává pro civilní účely. K ní analytici připočítali ceny za dovybavení letounu vojenskou technikou. Při stanovení hodnoty letounů vycházeli také ze sumy, kterou za letadla zaplatily jiné státy.
O nákupu letounů CASA nejednal generální ředitel Omnipolu Michal Hon přímo s exministryní Parkanovou, nýbrž s vysokými úředníky ministerstva obrany.
Sama Parkanová sama už dříve uvedla, že smlouvu o nákupu letounů CASA nepodepisovala.
Kalousek v roli obhájce
Vlasty Parkanové, podezřelé ze zneužití pravomocí veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, se minulý týden zastal ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten je podle médií dlouholetým přítelem někdejšího majitele Omnipolu Richarda Hávy.
Ve svém prohlášení Kalousek odkázal na sdělení bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) někdejšímu ministrovi obrany Karlu Kühnlovi, že na speciální vojenskou techniku se zákon o majetku státu, z jehož porušení je Parkanová viněna, nevztahuje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist