Těsně před řádnou valnou hromadou společnosti ČEZ (koná se 26. června) se státem ovládaná energetická skupina ČEZ zřejmě ocitne pod palbou kritiky kvůli údajným nehospodárným investicím do severočeských hnědouhelných elektráren. Především jde o elektrárnu Prunéřov II, kde se nyní chystá nákladná modernizace tří bloků.

Protikorupční fond založený miliardářem Karlem Janečkem svolává na zítřek (úterý 19. června) tiskovou konferenci, jejíž téma je výmluvné: "Zmařená investice společnosti ČEZ v Prunéřově, kvůli které stát přijde o miliardy". Zveřejněny mají být i blíže nespecifikované zvukové nahrávky.

Karel Randák, jeden z hlavních protagonistů protikorupčního fondu, říká, že se na konferenci má mluvit i o tenčících se zásobách severočeského uhlí. "Zatím ale nemohu říct více," řekl týdeníku Ekonom.

Kolik má ČEZ uhlí?

Útok Janečka s Randákem přichází ve stejný čas, kdy se s podobným tématem chystá veřejnost oslovit i Ekologický právní servis (EPS). I jeho zástupci se patrně úterní tiskové konference zúčastní. "Dozvěděli jsme se to sice až na poslední chvíli, ale myslíme si, že nebude špatné, když tam náš hlas zazní, když jde o podobné téma," říká právník z EPS Jan Šrytr.

Ekologičtí aktivisté z EPS právě dokončili studii, podle které ČEZ (resp. jím vlastněné Severočeské doly) nemá pro své elektrárny dostatek uhlí a investice v řádu desítek miliard, které mají výrazně prodloužit jejich životnost, postrádají smysl. Naznačují přitom, že skutečným důvodem masivních investic je poskytnutí zakázek některým strojírenským skupinám. (Celý dokument EPS najdete ZDE.)

Informace Pro Akcionare Cez

"Ze závěru provedené analýzy plyne, že společnosti ČEZ bude chybět významné množství uhlí pro plánovaný provoz elektráren. Podle nejoptimističtějších dat se jedná o deficit 32 milionů tun, podle skeptičtějších a pravděpodobně mnohem reálnějších vstupních dat pak může deficit činit až 86,5 milionu tun uhlí, což je třetina zásob v současnosti deklarovaných Severočeskými doly," píše se mimo jiné v materiálu EPS, který se odvolává na alternativní výpočty společnosti SEVEn.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se