Soupravy směrem k Motolu budou v hlavním městě jezdit nejdříve za dva roky. Pražský dopravní podnik ale radní požádal, aby jasně řekli, jak se budou čtyři nové stanice na lince A jmenovat.

Přinášíme důvody, které vedly politiky k tomu, co z pracovních názvů vybrali.

BOŘISLAVKA

Dlouho platil v plánech název Červený vrch, podle místního sídliště. Na poslední chvíli se objevilo označení Horoměřická, ale o něm se v Praze uvažovalo jen chvíli.

"Ke změně došlo přímo na jednání rady. Pozvali jsme na ni starostku Prahy 6, na jejímž území zastávka bude. Paní starostce Marii Kousalíkové se podařilo prosadit název Bořislavka na základě místního názvu," popisuje živou diskusi radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Změna může souviset s tím, že Bořislavka se má jmenovat také plánované obchodní centrum, které by mělo vyrůst nedaleko stanice metra. "Tyto úvahy nesdílím," tvrdí však radní Nosek.

VELESLAVÍN

Nové stanice v číslech

Pokračování metra A z Dejvické do Motola vyjde zhruba na 21 miliard korun

Hlavnímu městu se zatím nepodařilo získat dotaci 7 miliard z evropských fondů

Nový úsek má 4 stanice, jeho délka je 6,12 kilometru

Úsek má být hotový na konci roku 2014

Politici vedli diskusi nad tím, zda následnou zastávkou nepojmenovat Nádraží Veleslavín. Název by odpovídal napojení na sousední vlakové nádraží Veleslavín. V místě má vzniknout také malý autobusový terminál. Nakonec se ale radní přiklonili ke krátké variantě.

„Prostě převážil tento názor. Ušetřili jsme,“ podotkl s nadsázkou radní Josef Nosek.

PETŘINY

V tomto případě se název zastávky nedaleko na Evropské třídě neměnil, nedošlo ani k žádným názorovým třenicím.

MOTOL

Prozatímní konečná linky A ponese název čtvrti, na jejímž území budou podzemní vlaky zastavovat. Diskusi radní vedli nad tím, zda by nebyla lepší Nemocnice Motol, protože cestující budou moci vystupovat přímo do areálu největšího českého špitálu. I v tomto případě nakonec zvítězila kratší varianta.