Menší řeky a potoky by se mohly vylít z břehů v důsledku silných dešťů, které podle meteorologů v úterý večer zasáhnou Moravu a jižní Čechy. V Novohradských horách a podhůří Šumavy může být dosažen až druhý stupeň povodňové aktivity, vylití z koryt může nastat u menších toků i v dalších oblastech .

Srážky by mohly způsobit problémy například u hráze rybníka Dolní Kladiny na Pelhřimovsku, ta už je totiž nyní narušená a hrozí protržením.

"Na místo byli přizváni odborníci, kteří se momentálně snaží vytvořit regulovaný odtok, aby v rybníku zbylo co nejméně vody a předešlo se tak nebezpečí," sdělila Petra Musilová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Meteorologové hlásí vydatné srážky

"V noci z úterý na středu a v průběhu středu zasáhnou východní a severovýchodní Moravu vydatné srážky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na tento jev vydal výstrahu," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. V jižních Čechách by měly srážky ustat během středy, na Moravě vydrží do čtvrtka.

Na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a v Českých Budějovicích lze až do středeční noci očekávat povodňovou bdělost. Moravu budou vydatné srážky bičovat až do čtvrtečního poledne.

"Množství srážek může překročit i 50 milimetrů za 24 hodin. Na tocích v oblasti Novohradských hor a podhůří Šumavy se očekává překročení prvního, ojediněle i druhého, stupně povodňové aktivity. V ostatních oblastech zasažených silnými dešti může dojít na malých tocích a potocích k přechodnému vylití z koryta," uvedl ČHMÚ.

Mohutná oblačnost se nyní formuje nad Švýcarskem, odkud bude postupovat přes Rakousko, Moravu a Slovensko dále k severovýchodu. V Česku srážky odezní během čtvrtka, pak nastane teplé letní počasí.

Související